mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Inteligentne reflektory przyszłości

Inteligentne reflektory przyszłości

Nowa generacja reflektorów aktywnie reagujących na ruch drogowy pojawi się seryjnie w pierwszych autach najprawdopodobniej już za dwa lata. Firma Hella zamierza wprowadzić lampy, które obniżają strumień światła, gdy wykryją samochód nadjeżdżający z naprzeciwka.

Inteligentne reflektory przyszłości

Hella pracuje właśnie nad rozwojem nowoczesnych lamp, które będą w stanie wykryć czy nadjeżdżający z naprzeciwka obiekt, samochód, bądź też pieszy czy rowerzysta, będzie oświetlany pełną wiązką światła pochodzącą z reflektora. W wypadku, gdy zaistnieje ryzyko, iż będzie on oślepiany, system dostosuje promień do odpowiedniego poziomu.

Filozofia całego systemu oparta jest na działaniu kamery połączonej ze specjalnym sensorem, który będzie skanować przestrzeń do 800 metrów przed samochodem. Jeżeli wykryje jakiś obiekt, specjalny ruchomy mechanizm obniży klosz reflektora wraz z żarówką do takiego poziomu, który nie będzie uderzał pełnym promieniem światła w obiekt.

Inżynierowie pracujący nad rozwojem tego urządzenia zapewniają, że nowoczesne lampy będą wykorzystywane także do ulepszenia widoczności w terenach górzystych. Będą one wykrywać na jakiej wysokości znajduje się asfalt, a następnie dostosowywać do tego odpowiednie oświetlenie. Konstruktorzy pracują także nad specjalnym modułem złożonym ze świateł LED, który będzie eksponować detale położone na poboczu takie jak np. znaki drogowe, w czasie gdy reszta lampy skierowana będzie na drogę.

Komentuj:

~bugatti26 2007-04-13

Hella zawsze byla firmą bardzo prezna i bardzo pomyslową i uważam że jest to swietny pomysl podnoszący znacznie bezpieczenstwo na drogach.Gratulacje dla Hella

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.