mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Inteligentny Park Assistant

Inteligentny Park Assistant

Już w 2007 roku w produkcji seryjnej znajdzie się nowatorski system Park Assistant, którego głównym zadaniem będzie ułatwienie kierowcom sprawnego zaparkowania samochodu.

Inteligentny Park Assistant

A wiadomo nie od dziś, iż parkowanie nie należy przecież do ulubionych manewrów wielu kierowców. Zbyt mała ilość miejsca, ograniczona widoczność i pośpiech pozostałych kierowców to główne czynniki, które zmieniają ten manewr w sytuację stresującą. Na to wygląda, iż dzięki boschowskiemu systemowi Park Assistant, który znajdzie się w produkcji seryjnej już w 2007 roku, długie i nieudane próby zaparkowania auta odejdą do przeszłości.

Przy pomocy zainstalowanych z boku samochodu czujników ultradźwiękowych Park Assistant zmierzy długość i głębokość miejsca do parkowania w trakcie przejeżdżania obok. Jeśli luka będzie wystarczająco szeroka, system przy pomocy obliczonej automatycznie strategii wprowadzi samochód na miejsce parkingowe. Wskazówki mogą być realizowane w formie komend głosowych: "do tyłu", "naprzód", "skręt kierownicy w lewo", "skręt kierownicy w prawo" lub w postaci wskazań optycznych.

W drugiej wersji systemu, wymagającej odpowiedniego wyposażenia pojazdu w elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, Bosch zrealizuje wizję automatycznego parkowania - kierowca będzie musiał tylko sterować pedałem gazu i hamulca. Ta generacja systemu będzie dostępna prawdopodobnie w 2008 roku jako opcja wyposażenia dodatkowego. Pomimo zautomatyzowania funkcji, kierowca wciąż pozostaje w pełni odpowiedzialny za efekt i w każdej chwili ma możliwość ingerencji w manewry systemu, jak również samodzielnego zaparkowania pojazdu.

Czytaj także:
Bosch wspomaga kierowcę (2006-06-21)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando