mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Inteligentny Park Assistant

Inteligentny Park Assistant

Już w 2007 roku w produkcji seryjnej znajdzie się nowatorski system Park Assistant, którego głównym zadaniem będzie ułatwienie kierowcom sprawnego zaparkowania samochodu.

Inteligentny Park Assistant

A wiadomo nie od dziś, iż parkowanie nie należy przecież do ulubionych manewrów wielu kierowców. Zbyt mała ilość miejsca, ograniczona widoczność i pośpiech pozostałych kierowców to główne czynniki, które zmieniają ten manewr w sytuację stresującą. Na to wygląda, iż dzięki boschowskiemu systemowi Park Assistant, który znajdzie się w produkcji seryjnej już w 2007 roku, długie i nieudane próby zaparkowania auta odejdą do przeszłości.

Przy pomocy zainstalowanych z boku samochodu czujników ultradźwiękowych Park Assistant zmierzy długość i głębokość miejsca do parkowania w trakcie przejeżdżania obok. Jeśli luka będzie wystarczająco szeroka, system przy pomocy obliczonej automatycznie strategii wprowadzi samochód na miejsce parkingowe. Wskazówki mogą być realizowane w formie komend głosowych: "do tyłu", "naprzód", "skręt kierownicy w lewo", "skręt kierownicy w prawo" lub w postaci wskazań optycznych.

W drugiej wersji systemu, wymagającej odpowiedniego wyposażenia pojazdu w elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, Bosch zrealizuje wizję automatycznego parkowania - kierowca będzie musiał tylko sterować pedałem gazu i hamulca. Ta generacja systemu będzie dostępna prawdopodobnie w 2008 roku jako opcja wyposażenia dodatkowego. Pomimo zautomatyzowania funkcji, kierowca wciąż pozostaje w pełni odpowiedzialny za efekt i w każdej chwili ma możliwość ingerencji w manewry systemu, jak również samodzielnego zaparkowania pojazdu.

Czytaj także:
Bosch wspomaga kierowcę (2006-06-21)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.