mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Inteligentny system drogowy

Inteligentny system drogowy

Nissan Motor Company ogłosił kilka dni temu, że zamierza rozpocząć prace nad rozwojem inteligentnego systemu drogowego, który pozwoli na komunikację samochodu z infrastrukturą drogową. W efekcie powinno to pozwolić na zmniejszenie wypadków drogowych oraz korków w godzinach szczytu.

Inteligentny system drogowy

Badanie, które będzie miało na celu zbadanie przyswajalności systemu przez kierowców rozpocznie się od pierwszego października 2006 roku i trwać będzie do marca 2009 roku jak na razie tylko w Japonii, w prefekturze Kanagawa, umiejscowionej 25 kilometrów od Tokio. Około 10 tysięcy kierowców, którzy są subskrybentami systemu nawigacyjnego CARWINGS będzie dopuszczonych do testu.

Zaawansowany system nawigacji drogowej pobierać będzie informacje z pobliskich samochodów, a także umiejscowionych na skrzyżowaniach świateł ostrzegających o nadjeżdżającym samochodzie. System będzie ostrzegać kierowcę dojeżdżającego do skrzyżowania, w miejscach utrudnionej widoczności. Gdy wykryje on nadjeżdżający z boku samochód zakomunikuje werbalnie 'Nadjeżdżający samochód z lewej strony', po czym wyświetli na ekranie nawigacji schematyczny rysunek sytuacji na drodze. Dodatkowo będzie on ostrzegać o tym, że zbyt szybko zbliżamy się do znaku STOP, bądź też sygnalizacji świetlnej. Podobne ostrzeżenie usłyszy kierowca wkraczający w specjalne strefy, gdzie znajdują się np. szkoły lub strefy o zwiększonym natężeniu pieszych. Za odbiór informacji odpowiedzialna będzie antena umiejscowiona w samochodzie. Pozwoli ona także na wyszukiwanie najszybszej drogi do określonego celu, analizując satelitarnie szybkość innych samochodów poruszających się pobliskimi trasami.

Testy urządzeń odbywać się będą seriami, do końca 2007 oraz 2008 roku. Inteligentny system wyszukiwania najszybszej drogi zaimplementowany zostanie wraz z pomocą lokalnego,  japońskiego operatora komórkowego NTT DoCoMo oraz firm zajmujących się urządzeniami nawigacyjnymi. W zależności od wyników testów w Japonii, Nissan rozważy możliwość wprowadzenia produktów na skalę globalną. Jest to część planu firmy, który zakłada zmniejszenie o połowę wypadków drogowych aż do 2015 roku.

Czytaj także:

Test nawigacji: Prowadzi nas Lucca (2006-08-30)

E-mail w samochodzie (2006-07-24)

Udoskonalona nawigacja Pioneer (2006-06-23)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan nawigacja

Podobne wiadomości:

ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie zaparkuje

ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie...

Technika 2017-07-06

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny hot-hatch

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny...

Aktualności 2017-10-04

Komentuj:

~pan psycholog 2006-09-24

czy badano dekoncentrację kierowcy używającego nawigacji? skoro wiadomo ze nawet rozmowa ze współpasażerem obniża czujność średnio o ponad 30% ?? to co dopiero koncentracja na malutkim ekraniku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.