mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Internet przez satelitę w Lexusie

Internet przez satelitę w Lexusie

Koncern Toyota, pod którego skrzydłami znajduje się Lexus, prowadzi prace nad wyposażeniem samochodów w szerokopasmowy dostęp do internetu przy wykorzystaniu połączenia satelitarnego.

Internet przez satelitę w Lexusie
O nowym rozwiązaniu donosi Forbes, który powołuje się na współpracę Toyoty z firmą Kymet, należącą do imperium Billa Gatesa. Już niebawem w modelach japońskiego koncernu pojawią się anteny umożliwiające szerokopasmową łączność satelitarną.

Dotychczas dostęp do sieci w samochodzie był realizowany za pośrednictwem naziemnej sieci telefonii komórkowej. Wykorzystywano do tego smartfony lub moduły z kartami SIM, które pełniły funkcję pokładowych punktów dostępowych. Główną wadą tego rozwiązania był brak dostępu do sieci poza obszarami miejskimi, gdzie występował problem z zasięgiem. Dla porównania sygnał satelitarny jest dostępny praktycznie z każdego zakątka globu.

Jedynym problemem było stworzenie specjalnej anteny satelitarnej, którą będzie można zainstalować w samochodzie. Firma Kymet pracuje nad stworzeniem małej i płaskiej anteny, która będzie wykorzystywać tzw. syntetyczną aperturę. Wiązki odbieranych i nadawanych fal radiowych będą kształtowane za pomocą mozaiki wielu elementów sterowanych przez specjalnie przygotowane oprogramowanie. Dzięki temu antena na dachu samochodu będzie ciągłe skierowana w kierunku satelity.

Nowe rozwiązanie może się pojawić w Lexusie LC, który zadebiutuje podczas przyszłorocznych targów motoryzacyjnych NAIAS w Detroit.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Lexus
Tematy w artykule: Lexus internet w samochodzie internet

Podobne wiadomości:

Wodorowy Lexus już za cztery lata

Wodorowy Lexus już za cztery lata

Technika 2016-11-25

Lexus UX Concept - nietuzinkowe wnętrze

Lexus UX Concept - nietuzinkowe wnętrze

Aktualności 2016-09-23

Komentuj:

~grzegorz 2015-11-13

bardzo fajny pomysł z tą łącznością satelitarną. ciekawe czy toyota też wprowadzi to do swoich samochodów. sądzę, że było by to bardzo przydatne jakby ktoś się np zgubił by wezwać pomoc. tym bardziej, że toyota jak widać robi wszystko żeby kierowca był bezpieczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport