mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Internet za kierownicą

Internet za kierownicą

Globalna sieć już na dobre wdarła się pod strzechy. Teraz nadeszła pora mobilnego internetu, który jest dostępny gdziekolwiek chcemy. Już niebawem do normalności przejdzie sytuacja, że stojąc w korku zrobimy zakupy, zobaczymy co się dzieje w świecie i odpiszemy na nie cierpiącego zwłoki emaila.

Internet za kierownicą
Pewnie wielu z nas miało sytuację, kiedy podczas jazdy samochodem przypomniała się nam sprawa, a do załatwienia której potrzebny jest komputer i internet. Co prawda alternatywą może być telefon komórkowy, ale posiada on dość duże ograniczenia. Producenci samochodów wychodzą naprzeciw takim problemom i wreszcie po zajęciu miejsca za kółkiem będziemy mogli sprawdzić na przykład czy restauracja do której właśnie jedziemy posiada dobrą opinię, odpisać na maila który właśnie przyszedł albo przeprowadzić rozmowę przez Skype z kuzynem w Australii.

Wygląda na to, że przez najbliższe dwa lata najważniejszymi graczami w tym temacie na rynku będą dwa koncerny: Audi i Ford. Obie firmy mają podobne założenia, ale różna będzie ich realizacja. Konkurencja również nie śpi i pojawiają się pierwsze plany zinformatyzowania czterech kółek u innych marek. Już nie trzeba będzie zabierać ze sobą laptopa żeby samochód przemienił się w mobilne biuro dowodzenia.

Momentem przełomowym dla Forda będzie nowy Focus, który pojawi się już w 2011 roku.. To właśnie w nim zadebiutuje system MyFord Touch. Po raz pierwszy w tym znanym na całym świecie modelu pojawi się urządzenie, które dostarczy stałej łączności z globalną, informatyczną pajęczyną. Za pomocą ośmiocalowego ekranu dotykowego wbudowanego w konsolę środkowa i oprogramowaniem przygotowanym przez Microsoft użytkownik będzie mógł nie tylko przeglądać zawartość sieci. Jeżeli będzie jechał z nami laptop, urządzenie posłuży także jako bramka pozwalająca uzyskać dostęp do internetu. Stałe połączenie z siecią będzie można realizować poprzez telefon obsługujący 3G używając Bluetooth, bądź też poprzez podłączenie mobilnego modemu w jednym z dwóch portów USB.

Po pierwszym podłączeniu system od razu stworzy bezprzewodowy hotspot dostępny wewnątrz auta. Gdy samochód stoi kierowca może używać ekranu dotykowego, a także podłączyć miniaturową klawiaturę by szybko i efektywnie korzystać z internetu. Gdy tylko samochód ruszy przeglądarka zostanie automatycznie wyłączona "ze względów bezpieczeństwa", ale połączenie internetowe będzie nadal utrzymywane, tak by pasażerowie posiadający laptopy mogli swobodnie surfować w sieci.

Do grona kolejnych firm, które zaczęły poważnie interesować się kwestiami Internetu w samochodzie dołączyła grupa inwestycyjna Genii Capital, która była zainteresowana przejęciem marki Saab wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem technologii Voip oraz streamingu video w samochodzie. Plany zakładające integrację tych rozwiązań w samochodach szwedzkiej marki pozwoliłyby przyciągnąć młodszych klientów zainteresowanych nowinkami technologicznymi.

Pierwszy w wyścigu zbrojeń będzie jednak koncern Audi, który w nowej generacji modelu A8 przewidział możliwość korzystania z internetu. Auto już niebawem pojawi się w salonach, a wraz z nim będzie można zobaczyć efekty współpracy Niemców z firmą Google. Na początek użytkownicy dostaną możliwości korzystania z wyszukiwarki oraz przeglądarki internetu, a w niedalekiej przyszłości będzie można tanio dzwonić z samochodu za pomocą technologii Voip. Jednak jednym z najciekawszych elementów w nowym urządzeniu multimedialnym Audi będzie możliwość korzystania z map Google w wysokiej rozdzielczości oraz projekcji trójwymiarowej. Jest to novum w świecie motoryzacji. Kolorowy wyświetlacz, który do tej pory służył wyłącznie jako mapa będzie teraz wirtualnym przewodnikiem po hotelach, restauracjach, muzeach i innych miejscach wartych odwiedzenia.

Ośmiocalowy wyświetlacz w nowym Audi A8 będzie wyposażony w funkcję rozpoznawania pisma. Za pomocą palca będziemy mogli napisać np. numer telefonu. Oprócz tego system potrafi rozpoznać koordynaty podawane werbalnie. Wystarczy, że wciśniemy odpowiedni przycisk a następnie wykrzyczymy gdzie chcemy jechać i gotowe. System rozpozna, zlokalizuje i zaprowadzi nas tam gdzie będziemy chcieli.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 67 070 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy polskie ceny

Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy...

Aktualności 2017-10-16

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

~w 2010-03-04

telefon wygodniejszy

~robin 2010-01-28

"Już niebawem do normalności przejdzie sytuacja, że stojąc w korku zrobimy zakupy, zobaczymy co się dzieje w świecie i odpiszemy na nie cierpiącego zwłoki emaila." Żeby tylko korki nie były spowodowane przez to właśnie ;) (I jest literówka w tytule)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando