mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jaguar i Land Rover chronią rowerzystów

Jaguar i Land Rover chronią rowerzystów

W czasach, gdy coraz więcej osób przesiada się na rowery, kierowcy muszą być wyjątkowo czujni w ruchu miejskim. Jaguar i Land Rover o tym wiedzą i postanowili wspomóc ich systemem Bike Sense.

Jaguar i Land Rover chronią rowerzystów
O powadze problemu niech mówią liczby: 19 000 rowerzystów jest co roku rannych lub ginie w wypadkach jedynie na drogach brytyjskich. W skali światowej wygląda to zapewne równie poważnie. Dlatego Jaguar i Land Rover stworzyli Bike Sense.

Cel tego systemu to informowanie kierowcy o obecności rowerzysty (bądź motocyklisty) w okolicach pojazdu. Czujniki wykrywają zbliżającego się cyklistę i przekazują tę informację kierowcy na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest odtwarzanie dźwięku rowerowego dzwonka lub motocyklowego klaksonu z odpowiedniego głośnika. W momencie, gdy cyklista wyprzedza auto, fotel kierowcy informuje o tym dotknięciem oparcia w lewe, bądź prawe ramię.

Kiedy rowerzysta jest już w bezpośredniej okolicy auta, panel diodowych świateł rozmieszczonych na podsufitce i w okolicach okien rozświetli się informując o jego położeniu i kierunku, w którym się przemieszcza.

System potrafi także zauważyć pieszego bądź rowerzystę na przejściu dla pieszych, ale zasłoniętego innym samochodem, bądź słupkiem dachowym. Kierowca dowie się o zagrożeniu dzięki sygnałom świetlnym i dźwiękowym. Jeśli jednak zignoruje wskazówki Bike Sense i wciśnie pedał przyspieszenia, system przypomni o zagrożeniu wprawiając "gaz" w drgania.

Kolejną funkcją Bike Sense jest zapobieganie otwarciu drzwi gdy obok samochodu przejeżdża cyklista, którego pasażerowie mogą nie zauważyć. Jeśli mimo dźwięków i świateł ostrzegwaczych podróżny postanowi otworzyć drzwi, klamka rozbłyśnie diodowym światłem i zacznie drżeć i brzęczeć.

Bike Sense to kolejna technologia JLR, która powinna przyczynić się do podwyższenia bezpieczeństwa na drogach. O "przezroczystych" słupkach dachowych i przedniej szybie pełniącej rolę wyświetlacza pisaliśmy już wcześniej. Brytyjczycy nie zwalniają tempa i wciąż pracują nad kolejnymi nowościami z zakresu ochrony pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Podobne wiadomości:

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Samochody luksusowe 2017-10-04

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.