mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jaguary i Land Rovery będą czytać w myślach

Jaguary i Land Rovery będą czytać w myślach

Brytyjski producent pod indyjskim patronatem nie przestaje wprowadzać rewolucyjnych technologii. Nowości od Jaguara Land Rovera to armia czujników, dbająca o zdrowie i nastrój kierowcy.

Jaguary i Land Rovery będą czytać w myślach
Bezpieczeństwo ponad wszystkim - nowinki od Jaguara i Land Rovera mają przyczynić się do zwiększenia jego poziomu, poprzez monitorowanie kondycji kierowcy. Odpowiedzialne będą za to trzy systemy, zapowiadane właśnie przez brytyjskiego producenta, które złożą się na całą tarczę ochronną pod tytułem "Sixth Sense".

Pierwszy system to Mind Sense, czyli kosmiczna technologia badania fal mózgu. Czemu kosmiczna? Dlatego, że tego typu rozwiązania stosowane są chociażby przez NASA, do badania kondycji astronautów. Ponieważ fale mózgu w medycynie zwykle bada się podłączając do głowy dziesiątki czujników, JLR musiał skorzystać z najnowszych rozwiązań - sensory umieszczone w kierownicy badają pracę mózgu poprzez... dłonie. Czy to działa? Według Brytyjczyków - tak. I pozwala kontrolować koncentrację, wykrywać senność i opóźnioną reakcję. Dzięki temu samochód będzie mógł ostrzegać kierowcę za pomocą różnych bodźców - np. sygnałów dźwiękowych, informacji na zestawie wskaźników czy wibracyjnie.

Drugi zestaw czujników montowany jest w fotelu i dzięki informacjom o tętnie i oddechu potrafi rozpoznawać stres i ogólne samopoczucie kierowcy. Podobne rozwiązania są stosowane w szpitalach dla badania stanu pacjentów. Tutaj rola systemu Wellnes Monitoring jest równie istotna - w przyszłości samodzielnie jeżdżące auta w niektórych sytuacjach będą chciały oddać kierownicę w ręce człowieka, ale tylko pod warunkiem, że będzie on w odpowiedniej kondycji. Ponadto auta Jaguara i Land Rovera będą potrafiły lekko podnieść nastrój kierowcy, np. regulując oświetlenie kabiny, czy dostosowując klimatyzację i system audio.

Ciekawie zapowiada się także wyświetlacz Predictive Infotainment Screen, który dzięki zamontowanym w kabinie auta kamerom będzie przewidywał zamiary kierowcy. Nauczy się ruchów jego rąk i kiedy tylko rozpozna zamiar np. zmiany stacji radiowej, wykona to zanim naciśniemy odpowiedni przycisk na wyświetlaczu. Wszystko po to, żeby czas oderwania wzroku od drogi był jak najkrótszy, co pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa.

W przyszłych produktach Jaguara Land Rovera także pedały gazu będą naszpikowane elektroniką. Wibrując, pulsując i stawiając wyraźniejszy opór będą sugerowały kierowcy, że powinien zwiększyć swoją uwagę i np. przestać przyspieszać w nieodpowiednich warunkach. Czy tak skomputeryzowane auta rzeczywiście zwiększą bezpieczeństwo na drogach? Wizja maszyny kontrolującej każdy nasz ruch może być nieco przerażająca, ale jeśli w ten sposób ograniczymy ilość ofiar na drogach, to może jest to słuszna droga?
Zobacz koniecznie: Wszystko o Land Rover Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar Land Rover

Podobne wiadomości:

Jest szansa na fabrykę Jaguara w Polsce

auto motor i sport 2015-05-21

Jaguar Land Rover planuje zbudowanie fabryki w Europie Środkowo-Wschodniej. W walce o tę inwestycję została już tylko Polska oraz Czechy.

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

~Mmm 2015-06-17

Siadając za kierownicą mojego Jaga od razu mam wspaniały nastrój, zupełnie niewymagający poprawy :-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.