mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Brytyjskie marki Jaguar i Land Rover pracują nad technologią pozwalającą uchronić pasażerów przed wpływem nierówności w drodze na komfort podróży.

Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Każdemu z nas zdarzyło się wjechać w potężną dziurę w jezdni, co nieraz owocuje przykrymi konsekwencjami - uszkodzoną oponą, felgą czy elementami zawieszenia. Inżynierowie Jaguara i Land Rovera dobrze znają ten problem i pracują nad systemem Pothole Alert, rozpoznającym dziury w drodze i przygotowującym auto na walkę z nimi.

Jak działa rozwiązanie JLR? Głównym elementem jest odpowiednio skalibrowana kamera cyfrowa, która wyszukuje dziur, uszkodzonych studzienek i pokryw kanałów na drodze przed autem. Gdy wykryje tego typu niespodziankę, system ustawia zawieszenie o regulowanej twardości tak, aby pasażerowie jak najdelikatniej odczuli skutki przejazdu po niej. W razie potrzeby auto może być nawet spowolnione lub zatrzymane, aby uniknąć uszkodzeń.


Co więcej, system Pothole Alert jest tak zaprojektowany, aby przekazywać informacje o przejechanej właśnie dziurze innym autom Jaguara i Land Rovera wyposażonym w to oprogramowanie. Dzięki temu ich kierowcy zostaną poinformowani o uszkodzeniach drogi odpowiednio wcześnie, aby móc obrać odpowiedni kurs. JLR zapowiada, że aplikacja będzie także przesyłała informacje o uszkodzeniach nawierzchni zarządcy drogi. Nasuwa się tylko pytanie, czy jakikolwiek system będzie potrafił nadążyć ze zbieraniem informacji na polskich drogach? Przekonamy się niebawem, pierwszym autem które zostanie wyposażone w nowe rozwiązenie Brytyjczyków będzie Range Rover Evoque.

Podobne wiadomości:

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Premiery 2017-07-14

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic