mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Brytyjskie marki Jaguar i Land Rover pracują nad technologią pozwalającą uchronić pasażerów przed wpływem nierówności w drodze na komfort podróży.

Jaguary i Land Rovery same ominą dziury w drodze

Każdemu z nas zdarzyło się wjechać w potężną dziurę w jezdni, co nieraz owocuje przykrymi konsekwencjami - uszkodzoną oponą, felgą czy elementami zawieszenia. Inżynierowie Jaguara i Land Rovera dobrze znają ten problem i pracują nad systemem Pothole Alert, rozpoznającym dziury w drodze i przygotowującym auto na walkę z nimi.

Jak działa rozwiązanie JLR? Głównym elementem jest odpowiednio skalibrowana kamera cyfrowa, która wyszukuje dziur, uszkodzonych studzienek i pokryw kanałów na drodze przed autem. Gdy wykryje tego typu niespodziankę, system ustawia zawieszenie o regulowanej twardości tak, aby pasażerowie jak najdelikatniej odczuli skutki przejazdu po niej. W razie potrzeby auto może być nawet spowolnione lub zatrzymane, aby uniknąć uszkodzeń.


Co więcej, system Pothole Alert jest tak zaprojektowany, aby przekazywać informacje o przejechanej właśnie dziurze innym autom Jaguara i Land Rovera wyposażonym w to oprogramowanie. Dzięki temu ich kierowcy zostaną poinformowani o uszkodzeniach drogi odpowiednio wcześnie, aby móc obrać odpowiedni kurs. JLR zapowiada, że aplikacja będzie także przesyłała informacje o uszkodzeniach nawierzchni zarządcy drogi. Nasuwa się tylko pytanie, czy jakikolwiek system będzie potrafił nadążyć ze zbieraniem informacji na polskich drogach? Przekonamy się niebawem, pierwszym autem które zostanie wyposażone w nowe rozwiązenie Brytyjczyków będzie Range Rover Evoque.

Podobne wiadomości:

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w Genewie

Elektryczny Jaguar I-Pace - premiera w...

Aktualności 2017-03-03

Używane: Jeep Wrangler i Land Rover Defender

auto motor i sport 2015-04-11

Mówisz teren, myślisz Jeep albo Land Rover. Jeśli szukasz naprawdę hardcorowej terenówki, te dwa auta po prostu musisz brać pod uwagę. W błotnym starciu Wrangler i Defender.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.