mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak bezpieczenie świecić jesienią na drodze?

Jak bezpieczenie świecić jesienią na drodze?

Statystyki straszą, że polskie drogi znajdują się w czołówce zestawień pod względem śmiertelnych wypadków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok. Kluczową kwestią staje się wtedy oświetlenie. Dowiedz się, co zrobić, żeby świecić przykładem na drodze.

Jak bezpieczenie świecić jesienią na drodze?
Według najnowszych statystyk Polska znajduje się na szarym końcu rankingów, gdzie badane jest bezpieczeństwo na drogach. Według statystyk średnia dla Unii Europejskiej to 52 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców. Niestety w Polsce ten współczynnik wynosi 87 ofiar. Dla porównania w Niemczech wynosi 41 osób, na Słowacji 42, a w Czechach 63.

Z taką perspektywą szwedzka "Wizja Zero" zakładająca redukcję ofiar śmiertelnych na drogach do zera wydaje się być czystą abstrakcją.

Analizując policyjne statystyki dowiemy się, że w okresie jesiennym bardzo mocno zagrożeni są piesi, którzy są mniej widoczni dla kierowców przez szybko zapadający zmrok. To właśnie zmrok, nic i świt są najbardziej niebezpiecznymi porami dla kierowców. Podczas tych pór w co siódmym wypadku ginie człowiek.

Dlatego ważną kwestią w tym okresie jest sprawne oświetlenie samochodowe. Nie zdajemy sobie sprawy jak wielu kierowców jeździ z nieodpowiednio ustawionymi światłami. Według statystyk prawie trzy czwarte polskich kierowców twierdzi, że są często oślepiani przez pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka. Oślepiony kierowca traci zdolność prawidłowego widzenia nawet na kilka sekund, co może skutkować utratą kontroli i wypadkiem. Dlatego myśląc o bezpieczeństwie innych użytkowników drogi powinniśmy po każdej wymianie żarówek udać się do stacji kontroli pojazdów celem sprawdzenia ustawień.

Wymieniając żarówkę powinniśmy pamiętać, że powinniśmy je wymieniać parami. Wszystko przez to, że ich moc z czasem słabnie. Zainstalowanie jednej nowej żarówki może sprawić, że lampy będą pracowały nierównomiernie. Przy całodziennym korzystaniu ze świateł mijania częstotliwość wymian zwiększa się kilkukrotnie, zatem warto wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek.

Czasami wymiana żarówek nie pomaga, a reflektory w naszym aucie nadal świecą słabo. Winna może być instalacja elektryczna, która nie dostarcza odpowiedniego napięcia, aby żarówki mogły działać w pełni swych możliwości. Czasami winne mogą być zmatowione klosze, pod wpływem promieni UV oraz innych czynników. Rozwiązaniem problemu może być polerowanie kloszy. Możemy zrobić to samemu lub zlecić specjalistycznemu zakładowi. Nie powinniśmy zapłacić za taką usługę więcej jak 50 złotych od lampy.

Czasami problem jest poważniejszy i winny jest odbłyśnik znajdujący się w kloszu. On również nie jest długowieczny. Pod wpływem temperatury generowanej przez żarówkę wypala się. Żeby go zregenerować trzeba wymontować i rozebrać całą lampę. Zdemontowany odbłyśnik zawozimy do galwanizatora. Taka usługa kosztuje około 100 złotych za sztukę. Po takiej operacji lampy w naszym samochodzie powinny odzyskać dawny blask. Tutaj przy okazji przestrzegamy przed używaniem mocniejszych żarówek lub zamienników chińskiego pochodzenia. Bardzo szybko zdegradują one powłokę odbijającą.

Jeżeli zauważamy, że w kloszu skrapla się woda, to mamy na to sposób. Czasami wystarczy odkręcenie dekielka z tyłu obudowy oraz przejechanie kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów, żeby żarówki się nagrzały i odparowały ciecz z wnętrza lampy.

Podobne wiadomości:

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić cz.2

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić...

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando