Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak chronić turbodoładowany silnik?

Jak chronić turbodoładowany silnik?

Obecnie rośnie zainteresowanie kierowców samochodami o dużej mocy i małym zużyciu paliwa. Aby sprostać tym oczekiwaniom rynku, wiodący producenci samochodów więcej uwagi poświęcają projektowaniu modeli wyposażonych w mniejsze silniki, ale z turbodoładowaniem.

Jak chronić turbodoładowany silnik?
Turbosprężarki, zwykle kojarzone z bardzo szybkimi samochodami wyścigowymi, coraz częściej znajdują zastosowanie w szerszej gamie aut, takich jak sedany, czy też samochody kompaktowe. O ile jednak wpływ turbosprężarek na zwiększenie mocy i oszczędność zużycia paliwa, w porównaniu ze zwykłymi silnikami, pokazuje ich zalety, to trzeba pamiętać, że tego typu silniki pracują w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Dlaczego silniki z turbosprężarką wymagają specjalnego smarowania?

Silniki z turbosprężarką potrzebują specjalnego smarowania, ponieważ elementy turbosprężarki narażone są na znacznie wyższe temperatury, rzędu 800°C. Jest to spowodowane pracą z bardzo gorącymi spalinami, dostarczanymi do turbosprężarki. Stąd też elementy turbosprężarki wymagają olejów silnikowych, które wytrzymają pracę w tak ekstremalnych temperaturach.

Które elementy turbosprężarki są najbardziej narażone na uszkodzenia i wymagają ochrony? Jak olej syntetyczny może im pomóc?

Turbosprężarki posiadają turbiny, które z bardzo dużą prędkością obracają się wokół łożysk, wytwarzając przy tym duże ilości ciepła i tarcie. Turbiny są napędzane bardzo gorącymi spalinami, wprowadzanymi do turbosprężarki. Z czasem, na łożyskach i innych częściach turbosprężarki mogą kumulować się ślady tarcia i osady lakierowe, co może doprowadzić do zużycia elementów turbosprężarki i  jej uszkodzenia.

Syntetyczne oleje silnikowe, takie jak Mobil 1, cechuje doskonała odporność na utlenianie w wysokich temperaturach oraz zdolność do przeciwdziałania tworzeniu się osadów na najważniejszych częściach turbosprężarki i silnika. Tym samym turbodoładowane silniki otrzymują najlepszą możliwą ochronę.

Jeśli stosujesz konwencjonalny olej silnikowy w turbodoładowanym silniku, możesz zauważyć, że nie radzi on sobie z nadmiarem ciepła wytwarzanym przez silnik. W rezultacie, na najważniejszych elementach turbosprężarki będą gromadzić się szkodliwe osady lakierowe, powodując zmniejszenie wydajności silnika. Wysokie temperatury w obszarze łożysk turbosprężarki mogą doprowadzić do lokalnego przegrzania oleju mineralnego i wystąpienia innych problemów, począwszy od  szybkiego utlenienia, aż do zwęglenia oleju.

Natomiast stosując wysokiej jakości olej syntetyczny, którego budowa naturalnie zapewnia doskonałą ochronę w ekstremalnych temperaturach, możliwe jest odprowadzenie ciepła z najważniejszych części silnika. W ten sposób poprawimy osiągi oraz zwiększymy niezawodność i trwałość turbodoładowanego silnika.

Dlaczego turbodoładowany silnik nie powinien być wyłączany bezpośrednio po zatrzymaniu pojazdu, a dopiero po pewnym okresie pracy bez obciążenia?

To dobre i częste pytanie. Rzeczywiście, właścicielom samochodów z turbodoładowanym silnikiem zaleca się, aby przez krótki czas po zatrzymaniu pojazdu i przed jego wyłączeniem, pozwolili silnikowi na pracę bez obciążenia.

Takie zachowanie tłumaczą znacznie wyższe temperatury oleju po zatrzymaniu pojazdu w silnikach turbodoładowanych, w porównaniu do temperatur oleju w zwykłych jednostkach napędowych, zwłaszcza w obszarze łożysk turbosprężarki. Jak już wspomnieliśmy, temperatury w silniku z turbodoładowaniem sięgają nawet 800°C!

Pozostawienie silnika przez chwilę przed wyłączeniem na jałowym biegu pozwoli olejowi przepłynąć przez silnik i usunąć nadmiar ciepła z najważniejszych części. Jeżeli silnik wyłączymy natychmiast po zatrzymaniu, olej przestanie krążyć w układzie, a Ty ryzykujesz uszkodzeniem części silnika.

Co więcej, jeżeli korzystamy z konwencjonalnego oleju mineralnego, który nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony silnika w tak wysokich temperaturach, nadmiar ciepła wywoła destrukcję oleju w procesie zwanym „koksowaniem”, co może powodować tworzenie się koksowych i lakierowych osadów.

Tak więc jeżeli zależy nam na właściwej ochronie elementów turbosprężarki i innych części silnika przed niszczycielską siłą temperatury, zalecamy użycie w pełni syntetycznego oleju silnikowego. Pamiętajmy też o pozostawieniu auta przez krótką chwilę po zakończeniu jazdy na jałowym biegu, aby pomóc rozproszyć nadmiar ciepła z silnika.

Podobne wiadomości:

Kody olejowe - co oznaczają

Kody olejowe - co oznaczają

Serwis auta 2016-07-13

Audi R8 bez silników turbo

Audi R8 bez silników turbo

Samochody luksusowe 2015-07-30

Komentuj:

aaa 2009-07-03

Lewy, chodzi też o oddawanie ciepła. Kiedy pracuje silnik ciepło jest odbierane przez olej. I pomimo tego, że go przybywa jest stale odbierane. Po wyłączeniu silnika ustaje praca układu olejowego i turbina oddaje ciepło tylko do otoczenia. To sprawia, że niektóre elementy normalnie chłodzone olejem uzyskują wyższą temperaturę (przejmując ją od pozostałych, cieplejszych i nie chłodzonych olejem elementów) niż w trakcie pracy. Samo zatrzymanie turbiny niewiele da. Przykład - zapiekające się "kierownicę" w sprężarkach w TDI. Rozwiązaniem było by podawanie oleju po zakończeniu pracy silnika, powiedzmy przez pół minuty.

Lewy 2009-07-03

Konstruktorzy powinni opracować hamulec turbosprężarki. Mógłby on działać wtedy gdy kierowca gasi rozgrzaną często nie wyhamowaną turbinę. Jak wiadomo wirnik się obraca, a ciśnienie oleju spada, bo silnik nie pracuje- jedna z głównych przyczyn przyspieszonego zużycia...

~spec 2009-06-17

ja również chciałbym dodać, żeby zwracać uwagę na dogrzanie jednostki przed wykorzystaniem nie tylko maksymalnych osiągów, ale także wyższych partii obrotów, nie tylko w dieselach!

aaa 2009-06-17

Ja ze swojej praktyki z mocno doładowaną benzyną poradzę tylko, że jak nawet mamy w 100% seryjne auto to zmieniać należy olej częściej niż przewiduje producent. A jak sobie poradzić, aby nie czekać za każdym razem na schłodzenie turbiny po jeździe? Można zainstalować timer który umożliwi pracę silnika przez pewien czas po wyłączeniu stacyjki i wyłączy go sam po np. 60 sekundach. Artykuł bardzo trafiony, może dzięki niemu kilka osób uratuje turbiny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?