mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak oszczędzać na klimatyzacji?

Jak oszczędzać na klimatyzacji?

Co jest bardziej korzystne z punktu widzenia zużycia paliwa – jazda z opuszczonymi szybami, czy stosowanie klimatyzacji samochodowej? Odpowiedź może wielu zaskoczyć.

Jak oszczędzać na klimatyzacji?
„Bardziej paliwooszczędna jest jazda z włączoną klimatyzacją samochodową niż z wyłączoną ale z opuszczonymi szybami” – twierdzi James Bertrand, prezes działu Delphi Thermal Systems. – „Jest tak dlatego, że samochód zużywa mniej paliwa na zasilenie układu klimatyzacji niż musiałby zużyć na pokonanie oporu aerodynamicznego przy otwartych oknach.”

Zastosowanie jakiegokolwiek systemu klimatyzacji samochodowej zwiększa obciążenie silnika pojazdu i tym samym zużycie paliwa. Laboratorium NREL szacuje, że w Stanach Zjednoczonych na zasilenie tradycyjnych systemów klimatyzacji samochodowej zużywa się około 5% paliwa spalanego przez pojazdy, natomiast w Europie i Japonii około 3%.

Oto kilka wskazówek na temat bardziej efektywnego korzystania z systemu klimatyzacji:

• Po wejściu do samochodu, który stał w słońcu przez dłuższy czas, należy na chwilę otworzyć całkowicie wszystkie okna w celu wywietrzenia samochodu i usunięcia gorącego powietrza z kabiny. Następnie zamknąć okna i dopiero włączyć klimatyzację.

• Nacisnąć przycisk recyrkulacji, aby umożliwić wielokrotny przepływ powietrza przez klimatyzator. Przycisk ten może być opisany jako „MAX”. To znacznie zredukuje ilość energii zużywanej przez system klimatyzacji.

• W systemach sterowanych ręcznie najbardziej wydajne jest ustawienie regulatora temperatury w położeniu odpowiadającym najniższej temperaturze i korzystanie z regulatora nadmuchu w celu nastawienia ilości chłodzenia. Regulatora temperatury powinno się używać tylko po ustawieniu regulatora nadmuchu w najniższym położeniu.

• Jeżeli klimatyzator nie chłodzi tak, jak powinien, to musi go sprawdzić i naprawić specjalista od systemów klimatyzacji. Jeżeli w systemie jest wyciek, to trzeba go zreperować i ponownie napełnić środkiem chłodniczym. W takich systemach normalna jest utrata niewielkiej ilości środka chłodniczego na skutek przenikania przez węże w ciągu wielu lat użytkowania. To może wymagać doładowania środka chłodniczego.

• Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne HVAC pojazdu mogą być wyposażone w filtr powietrza, który uległ zanieczyszczeniu i w związku z tym ogranicza przepływ powietrza. W takim przypadku trzeba wymienić filtr. W nowszych pojazdach filtr ten może znajdować się za schowkiem na rękawiczki lub poniżej wycieraczek szyby przedniej. Filtr może zostać wymieniony przez właściciela pojazdu lub przez pracownika serwisu. Okres serwisowania filtra powinien być podany w instrukcji pojazdu.

Oprócz optymalnego korzystania z klimatyzacji, kierowcy powinni również parkować w zacienionych miejscach, stosować ekrany odbijające promieniowanie na szybach lub, jeśli możliwe, w słoneczne dni pozostawiać otwarte okna pojazdu.

„Te proste środki spowodują, że powietrze i fotele w kabinie będą mieć niższą temperaturę początkową, dzięki czemu wychłodzenie do poziomu komfortowego nastąpi szybciej i równocześnie spowoduje to oszczędności w zużyciu paliwa” – powiedział Bertrand.

Podobne wiadomości:

Jak serwisować i używać klimatyzację w samochodzie

Jak serwisować i używać klimatyzację w...

Serwis auta 2015-06-02

Upał w samochodzie to nie żarty! Sprawdziliśmy, ile wytrzymamy

Upał w samochodzie to nie żarty!...

Bezpieczna jazda 2015-08-10

Komentuj:

~wojsko1970 2010-06-28

mam pytanie posiadam taki nr.prądnicy do klimy USE FOR HFC-134a CZY SĄ JAKIEŚ INNE ZAMIENNIKI DO VOLKSWAGENA PASSATA ROCZNIK 97 Z SILNIKIEM 90 KW

~w 2009-09-17

szczegolnie w miescie opor jest ogromny. a w korku to juz nie ma co.

~harnasx 2009-09-03

nie kompromitowałby się facet - głupoty gada - każdy z nas sobie moze to przecież sprawdzić! jazda z klimatyzacją zwiększa zużycie paliwa i przy "słabych" silnikach zmniejsza przyspieszenie i osiągi w odczuwalny sposób! czego nie mozna powiedzieć o otwartych oknach

~zbych 2009-09-03

Ostatni numer "MOTORU"36/2009:"...w Seacie Ibiza klimatyzacja pobierała 1-1,2 l/100 km przy prędkości 60 km/h, 0,7 -1.0 l/100 km przy prędkości 100 km/h oraz 0,3 - 0,5 l/100 km przy jeździe 130/100 km. Uchylone szyby: 0,05 l/100 km, całkowicie otwarte-0,15 l/100 km, przy dużych prędkościach, uchylone-0,1 l/100 km !!! I co Pan na to???

~Greg12 2009-08-27

A ja jak jeżdżę po mieście z klimą to mam zużycie paliwa większe o 0,5 l / 100 km niż przy wyłączonej i "tylko" otwartych oknach. Wniosek prosty: trzeba myśleć. Samochód jak stoi lub jedzie powoli to ten straszny opór powietrza jest minimalny. Może czas skończyć z poradami dla idiotów?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.