mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak szybko przygotować samochód do zimy?

Jak szybko przygotować samochód do zimy?

Już od paru dni na naszych samochodach zaczyna pojawiać się nalot w postaci szronu. Co prawda jest już za pięć dwunasta, ale wielu kierowców z braku czasu dopiero teraz zacznie się zastanawiać jak przygotować samochód do zimy. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę zanim nastaną mrozy.

Jak szybko przygotować samochód do zimy?
Zima zbliża się już coraz większymi krokami. Mimo że do tej astronomicznej zostało jeszcze kilka tygodni, to już dni dzielą nas od pierwszych opadów śniegu oraz wielostopniowych mrozów. Warto zatem sprawdzić kilka kluczowych elementów w naszym samochodzie tak, by poranne wstawanie nie było udręką, a nasze cztery kółka mogły bezpiecznie dowieźć nas do miejsca pracy.

Pierwsza rzecz, która powinna znaleźć się na pokładzie naszego samochodu to zmiotka ze skrobaczką, dzięki której usuniemy śnieg który napadał przez noc. Warto też za odpowiednio wcześnie wyposażyć się w świeży spray do odmrażania zamków. I tutaj uwaga. Warto go zabierać ze sobą do domu, bowiem pozostawiony w samochodzie nie będzie mógł się wykazać, gdy nie będziemy w stanie otworzyć bagażnika. Przy okazji warto sprawdzić czy w zbiorniku płynu spryskiwacza znajduje się jego zimowa wersja. Pozostawienie letniego płynu sprawi, że zamarznie, a przy tym może dojść do uszkodzenia dość delikatnego układu spryskiwaczy. Nie zaszkodzi spojrzeć na stan wycieraczek. Jeżeli guma jest już postrzępiona i nie zbierają one dobrze cieczy z szyby, przyjdzie czas na ich wymianę. Zima jest bowiem dużym sprawdzianem dla wycieraczek, a bez nich nie będziemy w stanie się bezpiecznie przemieszczać.

Mimo że od dwóch tygodni średnia temperatura powietrza nie przekracza 7 stopni Celsjusza wielu kierowców zwleka ze zmianą ogumienia. W miarę spokojnie mogą spać jedynie Ci, którzy stosują opony wielosezonowe. Zimowe opony zapewniają lepszą przyczepność przy temperaturach zbliżających się do zera. Jednak jak pokazuje wiele testów, na mokrej nawierzchni nie są one tak skuteczne jak ich letnie odpowiedniki. Należy mieć to na uwadze podczas jazdy. Podczas zmiany opon zwróćmy uwagę na to czy na tylną oś nie trafiają opony mocniej wyeksploatowane. W przypadku samochodów z napędem na przód, ma to kluczowe znaczenie. Jednak wiele warsztatów ogumienia stosuje jeszcze metody sprzed kilku epok i montuje gorsze opony z tyłu.

Żeby poranny rozruch silnika był skuteczny, warto zajrzeć w okolice akumulatora. Niska temperatura obniża jego pojemność, zatem jeśli jest on rozładowany, któregoś poranka może nie odpalić. Warto przez jedną noc naładować go, a jeżeli nie posiadamy prostownika, wiele warsztatów elektryki samochodowej oferuje taką usługę za niewielką opłatą. Sprawdzamy przy okazji jak wyglądają klemy, czy nie znajduje się tam nalot.

Wiele warsztatów w okresie przedzimowym oferuje kompleksowe sprawdzenie płynów eksploatacyjnych (hamulcowy, chłodzenia, olej) oraz pasków i osprzętu oświetleniowego. Warto skorzystać z takiej okazji. Zapłacimy kilkadziesiąt złotych za przegląd, ale wszystkie potencjalne usterki zostaną za wczasu wykryte.

Podobne wiadomości:

Przygotuj auto do zimy

auto motor i sport 0000-00-00

Zajmij się swoim autem. Gdy sypnie śnieg i huknie mróz będziesz wkurzać się nie na siebie, a jedynie na drogowców.

Zimowe akcesoria Skody

Zimowe akcesoria Skody

Aktualności 2015-12-14

Komentuj:

~hę? 2011-11-29

zimowe filtry? a są takie? do czego sie je stosuje? oleje zimowe - kiedyś podobno były, ale w tej chwili to chyba wszystkie są wielosezonowe - ich oznaczenia oznaczają lepkość w określonych temperaturach w sezonie tak letnim jak zimowym

~pawian 2011-11-29

zapomnieliście o najważniejszym, o wymianie wszystkich olejów i filtrów na zimowe, co mi po płynie letnim i po zimowych kapciach jak nie odpalę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.