mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Jak umyć miękki dach?

Jak umyć miękki dach?

Gdy za oknami zrobiło się ciepło wielu właścicieli samochodów wyposażonych w składany dach odkurzyło je po zimowej przerwie. Z tej okazji warto zaczerpnąć trochę wiedzy na temat czyszczenia i konserwacji miękkich dachów wykonanych z różnych materiałów.

Jak umyć miękki dach?
Na dobry początek kilka słów na temat kabrioletów. Są to samochody w których dach można zdemontować lub złożyć ręcznie lub przy pomocy zaawansowanych mechanizmów, które zrobią to za nas.

Istnieją modele z dachami typu hardtop, które w razie potrzeby mogą być coupe lub kabrioletem. Ich zadaszenie jest wykonane ze stali, aluminium lub innych sztywnych materiałów. Samochody z tzw. miękkim dachem mają zadaszenie wykonane z materiału lub winylu. Czyszczenie tych pierwszych jest dużo łatwiejsze bowiem odbywa się tak samo jak w przypadku reszty elementów samochodu. Dachy materiałowe wymagają trochę więcej uwagi.

Pierwsza podstawowa jakiej trzymamy się podczas mycia samochodu ze składanym miękkim dachem to trzymanie się z daleka od automatycznych myjni. Nie tylko mogą one uszkodzić materiał, ale przy okazji zniszczyć mechanizm sterujący otwieraniem.

Na dobry początek powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce do mycia, gdzie znajdzie się trochę cienia żeby umożliwić proces spokojnego schnięcia po umyciu. Gdy będziemy mieć to z głowy, możemy uruchomić myjkę ciśnieniową, przy pomocy której wstępnie spłukujemy dach. Kontrolujemy ciśnienie strumienia tak żeby nie było zbyt mocne. Pilnujemy też by odległość była odpowiednia. Wstępne mycie dachu można też wykonywać ręcznie przy pomocy miękkiej gąbki lub materiału. Zalecane jest wykorzystywanie ciepłej wody. Czyścimy na raz cały dach, nie rozdrabniamy tego na kilka etapów.

Po wstępnym namoczeniu dachu przyszedł czas na mycie właściwe. Wykorzystać możemy do tego szampon, pod warunkiem że nie zawiera on silikonu oraz rozpuszczalników oraz składników opartych na ropie naftowej. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które można z powodzeniem używać. Pamiętamy jednak o rygorystycznym przestrzeganiu instrukcji obsługi.  Tylko wtedy czyszczenie będzie skuteczne.

Po umyciu przychodzi czas na spłukanie środka czyszczącego. Bardzo ważne jest by po umyciu dachu nie składać go, bowiem wilgoć bez możliwości odparowania szybko spowoduje pojawienie się pleśni. Po całkowitym wyschnięciu dachu można dopiero przystąpić do zabezpieczania dachu wodoodpornymi środkami. Warto je stosować bowiem zwiększają odporność dachu na czynniki zewnętrzne.
Tematy w artykule: kabriolety mycie samochodu

Podobne wiadomości:

Top: Tanie kabriolety na lato do 10 tys. zł.

Top: Tanie kabriolety na lato do 10 tys. zł.

Aktualności 2015-06-22

Dachowanie bez dachu

Dachowanie bez dachu

Technika 2014-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.