mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kierowca pójdzie w odstawkę

Kierowca pójdzie w odstawkę

Mimo kryzysu finansowego świat motoryzacji rozwija się bardzo prężnie. Każdy z szanujących się producentów aut prezentuje co chwilę nowinki technologiczne, które mają ułatwić pracę kierowcy. Kierowcy, którego niektórzy chcą zastąpić zrobotyzowanym autem. Czy samojezdne samochody to realna przyszłość?

Kierowca pójdzie w odstawkę
Jeśli spojrzeć na firmę Google, to jest to już teraźniejszość. Google od kilkudziesięciu miesięcy testowało samochody, które po drogach mają poruszać się bez ingerencji człowieka, czyt. kierowcy. Od marca tego roku, dzięki specjalnym regulacjom prawnym przekonstruowane, samojezdne Toyoty Prius mogą poruszać się po drogach w stanie Nevada. W środku auta musi być jednak osoba, która w razie problemu będzie w stanie zareagować i przejąć kontrolę nad autem.

Mimo że nad pojazdem Google musi wciąż jeszcze czuwać człowiek, to wygląda na to, że za kilkadziesiąt lat po drogach będą poruszać się samochody bez kierowców, a ja jako już starszy, schorowany siwy pan, będę swoim wnukom opowiadał o wehikułach, którymi sterowało się za pomocą kierownicy, lewarka i trzech pedałów.

Nie tylko Google pracuje nad dostarczeniem na rynek samojezdnych aut. Najwięksi producenci albo opracowują własne koncepcje takich samochodów, albo korzystają z pomocy uczonych z najznamienitszych uczelni naszego globu. W jednej z edycji zawodów DARPA Grand Challenge, które są organizowane przez Wojskową Agencję Zaawansowanych Projektów Obronnych DARPA, zwyciężył Volkswagen Touareg skonstruowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Touareg, ochrzczony imieniem Stanley, brał udział w zawodach przygotowanych specjalnie dla aut samojezdnych.  

Jeśli wierzyć temu, co mówią ludzie z Google i inni, którzy stoją za samojezdnymi autami, to czasy, w których takie samochody będziemy oglądać na porządku dziennym, dostarczą nam komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Auta nie będą przekraczać prędkości, gdyż będą zaprogramowane tak, aby uwzględniały wszelkie ograniczenia i przepisy. Samojezdne pojazdy, dzięki komunikacji między sobą, nie będą wymuszać pierwszeństwa, dzięki nim nie zobaczymy chamstwa na drodze. Autopilot pozwoli nam się odprężyć i zająć swoimi, często pilnymi sprawami. Odwiezie nas do pracy, a potem sam znajdzie miejsce na parkingu i będzie czekał aż go sami przywołamy za pomocą np. smartfonu, żeby podjechał po nas i odwiózł nas do domu. Po prostu Idylla.

Producenci w ogóle nie widzą w przyszłości miejsca dla kierowcy. Czyżby pozostały nam jedynie symulatory jazdy lub gry komputerowe? Nie, dziękuję postoję. Mam nadzieję, że samojezdne auta staną się powszechne po mojej śmierci. Za bardzo lubię prowadzić samochód, żeby móc powierzyć kierowanie autem sztucznej inteligencji.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg
Cena podstawowa już od: 238 390 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Volkswagen Tiguan Allspace już w polskich salonach

Volkswagen Tiguan Allspace już w polskich...

Aktualności 2017-09-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.