mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kluczyk, który potrafi dużo

Kluczyk, który potrafi dużo

Kluczyk samochodowy to już nie tylko kawałek metalowego wkładu zatopiony w plastikowej obudowie. Nowoczesne kluczyki to bardzo zaawansowane nadajniki, które przechowują w sobie wiele bardzo ważnych informacji, a także umożliwiają wiele zaawansowanych funkcji.

Kluczyk, który potrafi dużo
W ciągu ostatniej dekady możemy obserwować jak bardzo ewoluowała funkcja kluczyka samochodowego. Począwszy od zwykłych kluczyków mechanicznych, poprzez zdalne kluczyki, skończywszy na systemach bezkluczowych, tzw. keyless. Firma Delphi postanowiła wejść w kolejny etap ewolucji i zaprezentowała nową generację kluczyków, jakich nie było do tej pory. Pozwolą one nie tylko wyróżnić samochody, które będą wyposażone w nową technologię, ale także ułatwić codzienną pracę na przykład właścicielom flot.

Od niedawna kluczyk samochodowy przestał być bezdusznym elementem, który służy tylko do otwierania drzwi. Często wyróżnia się on unikalnym kształtem, charakterystycznym kolorem lub nietypową funkcją. Według specjalistów z firmy Delphi jest to jedyny element samochodu, który cały czas pozostaje przy kierowcy, niezależnie od tego czy znajduje się on w samochodzie czy poza nim. Ciężko się z tym nie zgodzić. Dlatego też postanowiono zrobić z kluczyka bezprzewodowy łącznik między kierowcą, a samochodem.

W plastikową obudowę kluczyka zaimplementowano system bezprzewodowej komunikacji o zasięgu do kilkuset metrów. Standard został określony skrótem NFC. Pozwala on na bezpieczny odczyt i zapis informacji, a do działania nie potrzebuje dużo energii. Bezprzewodowy standard może komunikować się w dwie strony. Z samochodu do kluczyka oraz z kluczyka do urządzenia przenośnego, które obsługuje standard NFC. Może to być komputer, telefon komórkowy lub urządzenie typu palmtop.

W ten sposób użytkownik bez konieczności zaglądania do samochodu może uzyskać informacje o takich elementach jak liczba przejechanych kilometrów, stan paliwa w baku, ale także ciśnienie w oponach. Co więcej, gdy w czasie jazdy nastąpi jakaś usterka wpływająca na bezpieczeństwo pojazdu, wyświetli się odpowiedni alert. Na przykład, że konieczne jest uzupełnienie oleju, gdyż jego poziom zbliżył się do wartości krytycznej. W razie wystąpienia awarii system odnajdzie najbliższy warsztat i za pomocą nawigacji satelitarnej pokaże nam do niego drogę.  Kluczyk zachował oczywiście dostępną jak dotąd funkcję personalizacji foteli i ustawień w samochodzie, poszerzoną o kilka ciekawostek.


W sytuacji gdy zapomni nam się gdzie zostawiliśmy samochód, wystarczy że uruchomimy telefon i połączymy się z kluczykiem, a moduł GPS pokaże nam gdzie stoi samochód. Czasami zdarza się, że po pozostawieniu samochodu na parkingu wracamy się by sprawdzić czy zamknęliśmy centralny zamek. Teraz za pomocą wyświetlacza w telefonie będzie można zweryfikować stan zamków.

Ta nowoczesna technologia nabierze nowego znaczenia w przypadku samochodów elektrycznych oraz tych z napędem hybrydowym. Inteligentny kluczyk ułatwi życie w wielu kwestiach, a sami kierowcy będą mogli za jego pomocą zarządzać energią i paliwem w dużo bardziej efektywny sposób. Nowy kluczyk, to technologiczna furtka, która oferuje możliwości ograniczone już tylko kreatywnością programistów.

Podobne wiadomości:

Problemy z kluczykiem Opla GT

Problemy z kluczykiem Opla GT

Aktualności 2014-04-25

Cztery wypadki autonomicznych samochodów

Cztery wypadki autonomicznych samochodów

Aktualności 2015-05-12

Komentuj:

~abc 2010-09-21

Luuudzie... Dajcie spokój. komu to potrzebne? Chyba dla upośledzonych, albo dla głąbów którzy chcą mieć takie bajery a i tak nie potrafią z nich korzystać. Ale jak najbardziej plus dla inżynierów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza
Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza
Premiera nowego Mercedesa Klasy A odbędzie się dopiero w marcu przyszłego roku, ale już teraz producent zdradza kilka szczegółów odnośnie nowego modelu. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia prezentujące wygląd kabiny.