mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kluczyk niepotrzebny

Kluczyk niepotrzebny


Firma Hella opracowała nowy system odblokowywania drzwi i autoryzacji kierowcy, pozwalający kierowcy otworzyć auto i uruchomić silnik bez użycia kluczyka.

Kluczyk niepotrzebny
Aby otworzyć drzwi wystarczy podejść do auta i dotknąć klamki. Drzwi automatycznie się odblokowują po dokonaniu autoryzacji, a silnik zostanie uruchomiony po naciśnięciu guzika. Po zakończeniu jazdy wystarczy dotknąć stacyjki, by wyłączyć silnik, a muśnięcie klamki zablokuje drzwi i bagażnik, a także uruchomi blokadę koła kierownicy.
 
Hellowski pasywny system odblokowywania drzwi i autoryzacji kierowcy składa się z kilku elementów, ale tylko przekaźnik identyfikacyjny oraz przełącznik stacyjki są widoczne dla kierowcy. Kierowca musi mieć przy sobie przekaźnik ID – służy on do identyfikacji kierowcy jako osoby autoryzowanej do otwarcia drzwi i uruchomienia silnika. Gdy kierowca wsunie dłoń do wnętrza klamki, system czujników wykrywa to i przekazuje wiadomość do jednostki sterującej, która nakazuje antenom zewnętrznym wysłanie sygnału. Jeśli sygnał zlokalizuje przekaźnik ID w promieniu 1,5 m i zostanie on autoryzowany, jednostka sterująca odblokowuje zamki. A wszystko to trwa około jednej dziesiątej sekundy.
 
Następujący dalej rozruch silnika odbywa się na podobnej drodze – i równie szybko. Dotknięcie stacyjki wysyła sygnał do jednostki sterującej, aktywując anteny w kabinie auta. Wyszukują one przekaźnik ID i aktywują go. Po kolejnej komunikacji pomiędzy jednostką sterującą a przekaźnikiem dochodzi do autoryzacji rozruchu silnika.
 
Aby automatycznie zablokować zamki auta, kierowca po wyjściu musi dotknąć klamki. Anteny wewnętrzne i zewnętrzne najpierw sprawdzają, czy przekaźnik rzeczywiście jest poza samochodem, czy może przypadkowo został pozostawiony we wnętrzu. Gdyby tak się stało, drzwi nie zostaną zablokowane, a na panelu instrumentów auta wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat. Jeśli wszystko jest w porządku, drzwi zamkną się automatycznie.
 
Nowy system Helli będzie oferowany po raz pierwszy jako wyposażenie opcyjne w nowym VW Passacie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?