mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kokosowe oktany

Kokosowe oktany

Ludzie zamieszkujący Papuę Nową Gwineę wpadli na niecodzienny pomysł produkowania paliwa do ich samochodów. Mieszkańcy wyspy Bougainville produkują oni własne paliwo z orzechów kokosowych.

Kokosowe oktany

Niedługo potem opracowano nową technologię i na wyspie powstało kilka mini-rafinierii, w których wytwarzany jest kokosowy olej napędowy.

Niemal wszyscy mieszkańcy wykorzystują paliwo o niemal identycznych właściwościach co zwykły olej napędowy do swoich samochodów, ciężarówek oraz przydomowych agregatów prądotwórczych. Poza ekonomicznym atutem paliwa, za stosowaniem jego przemawiają również względy ekologiczne. Spaliny z paliwa przyjemnie pachną, a przy okazji auto nie wydalają szkodliwych substancji. Nietypowa technologia okazała się już na tyle ciekawa, że swoje zainteresowały sąsiednie kraje oraz kilka bardziej odległych w Europie.

Czytaj także:

'Wieprzowy' diesel (2007-04-23)

Pomarańczowe paliwo (2007-03-08)

Paliwo z kokosów! (2006-10-25)

Komentuj:

~gezela 2007-06-15

czy ja wiem czy zadna rewelacja? ja na przyklad o tym nie wiedzialam i zapewne wiele osob rowniez, a okreslenie tubylcy ma calkiem inne znaczenie niz tobie sie wydaje...moze maly kurs czytania ze zrozumieniem?

~frodo 2007-05-11

no i co to za rewelacja, o produkcji paliwa z kokosow wiadomo bylo nei od dzis, a okreslenie tubylcy na mieszkancow Papui to co najmniej lekki nietakt

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.