mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kolejna alternatywa dla ropy

Kolejna alternatywa dla ropy

Volkswagen producent otworzył na terenie Centrum Technologicznego w Isenbüttel "słoneczną stację paliw".

Kolejna alternatywa dla ropy

Dzięki panelom słonecznym o powierzchni 50metrów kwadratowych pozyskiwana jest energia elektryczna wykorzystywana do napędzania elektrolizera. Urządzenie to rozkłada na zasadzie reakcji elektrochemicznej odjonizowaną wodę na dwa pierwiastki: tlen i wodór.

Uzyskany w ten sposób wodór jest dalej oczyszczany i sprężany aż do ciśnienia 400 barów. Stacja wytwarza dziennie około 25 m3 wodoru, co wystarcza na przejechanie 200 km samochodem napędzanym ogniwami paliwowymi wykorzystującymi to paliwo.

Ogniwo wodorowe to jeden z bardziej obiecujących rodzajów napędu samochodu przyszłości. Do jego głównych zalet należą: dostępność paliwa (wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie) oraz walory ekologiczne (produktem ubocznym działania ogniwa wodorowego jest woda).

Aby technologia ta mogła się upowszechnić inżynierowie Volkswagena muszą jeszcze rozwiązać problemy związane z kosztami wytwarzania paliwa wodorowego i jego przechowywania.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando