mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kolejna alternatywa dla ropy

Kolejna alternatywa dla ropy

Volkswagen producent otworzył na terenie Centrum Technologicznego w Isenbüttel "słoneczną stację paliw".

Kolejna alternatywa dla ropy

Dzięki panelom słonecznym o powierzchni 50metrów kwadratowych pozyskiwana jest energia elektryczna wykorzystywana do napędzania elektrolizera. Urządzenie to rozkłada na zasadzie reakcji elektrochemicznej odjonizowaną wodę na dwa pierwiastki: tlen i wodór.

Uzyskany w ten sposób wodór jest dalej oczyszczany i sprężany aż do ciśnienia 400 barów. Stacja wytwarza dziennie około 25 m3 wodoru, co wystarcza na przejechanie 200 km samochodem napędzanym ogniwami paliwowymi wykorzystującymi to paliwo.

Ogniwo wodorowe to jeden z bardziej obiecujących rodzajów napędu samochodu przyszłości. Do jego głównych zalet należą: dostępność paliwa (wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie) oraz walory ekologiczne (produktem ubocznym działania ogniwa wodorowego jest woda).

Aby technologia ta mogła się upowszechnić inżynierowie Volkswagena muszą jeszcze rozwiązać problemy związane z kosztami wytwarzania paliwa wodorowego i jego przechowywania.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.