mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kolejny krok w kierunku elektro-rewolucji

Kolejny krok w kierunku elektro-rewolucji

Firma General Electric (GE), gigant w technologiach związanych z prądem, zaprezentowała nowo zaprojektowaną miejską ładowarkę do samochodów elektrycznych. Urządzenie o nazwie GE WattStation powstało z myślą rozszerzania idei samochodu elektrycznego.

Kolejny krok w kierunku elektro-rewolucji

W opinii publicznej kwestia transportu zasilanego prądem elektrycznym jest podejmowania dość sceptycznie. Jednak przedstawiciele koncernu GE są zgodni - nowe rozwiązanie ma pozwolić w szybki sposób rozwiać te wątpliwości i przekonać ludzi do tego by zaakceptowali prąd elektryczny jako rodzaj zasilania swoich samochodów.

Urządzenie WattStation zostało zaprojektowane przez Yves Behar, człowieka od lat zajmującego się wzornictwem przemysłowym. Założyciel Fuseproject oraz marki Behar przygotowywał projekty dla największych koncernów świata. Urządzenie pod względem gabarytów przypomina hydrant, ale jego stylizacja została dopracowana pod każdym względem. Opływowy kształt, duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz zachęcają do skorzystania.

Ciekawostką w GE WattStation jest zmieniający się kolor diod, które umieszczono na obwodzie terminala w zależności od jego dostępności (kolor zielony symbolizuje terminal dostępny). W przyszłości (gdy pojawi się więcej punktów ładowania) w dużym stopniu pozwoli to ułatwić poszukiwanie wolnego punktu.

Stacja elektrycznego tankowania dzięki wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań ma pozwolić na to, że bateria o pojemności 24kWh ładująca się dotychczas przez co najmniej 12, a nierzadko 18 godzin będzie mogła zostać w pełni naładowana w zaledwie 4-8 godzin. Inteligentna sieć elektryczna będzie w stanie wykrywać nagromadzenie samochodów elektrycznych w danej lokalizacji i ocenić zapotrzebowanie na prąd tak by dostęp nie został zakłócony.

Nowoczesna stacja ładowania elektrycznego będzie dostępna w celach komercyjnych już w 2011 roku. Jeszcze w tym roku pojawi się wersja domowa urządzenia, która pozwoli na to by osoby prywatne miały swoją stację "tankowania prądu". WattStation to kolejny duży krok zarówno dla GE jak i reszty branż do zaadaptowania na dobre technologii elektrycznej w samochodach. Firma, co jest rzeczą oczywistą, aktywnie angażuje się w różne inicjatywy związane z tym tematem.

Niedawno koncern GE podpisał dwie ważne umowy partnerskie, których efektem ma być dalsze rozszerzanie popularności samochodów elektrycznych (EV). Pierwsza inicjatywa została sformalizowana w kwietniu. Jest to "Project Get Ready", czyli organizacja nonprofit, która zajmuje się planowaniem i projektowaniem miejsc ładowania pojazdów elektrycznych. Drugie to trzyletnie Memorandum Zrozumienia podpisane z koncernem Nissan. Dzięki niemu GE będzie zaangażowanie w rozwijanie technologii napędów elektrycznych oraz budowę inteligentnych stacji ładowania.

Nie wiadomo jeszcze kiedy w Polsce zawita inteligentna stacja ładowania stworzona przez GE. Jak dotąd jedyną inicjatywą w związku z "tankowaniem" samochodów elektrycznych podjął koncern RWE Polska. Uruchomiono już pierwszy punkt ładowania. Do końca roku miało ich powstać więcej. Na razie posiadając samochód elektryczny można go zatankować przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 41 w Warszawie.

 

 


Podobne wiadomości:

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że marka Cupra w końcu zostanie wydzielona od Seata. Iberyjski producent ogłosił oficjalną zmianę. Na rynku pojawi się nowa submarka z osobnym emblematem.