mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kolorowa przyszłość reflektorów

Kolorowa przyszłość reflektorów

Według najnowszych doniesień brytyjskich inżynierów zajmujących się badaniem oświetlenia w samochodach, okazać się może, że niebawem w autach montowane będą wielokolorowe reflektory, pozwalające na uwydatnienie widoczności nocą.

Kolorowa przyszłość reflektorów

Dokładniej chodzi o to, że w kloszach lamp montowano by żarówki dające światło o różnych barwach. Pozwoliłoby to na wydłużenie widoczności w linii prostej, a także w każdym kącie lampy, zwiększając szerokość pola widzenia.

Teresa Goodman, koordynator badań, a także całej załogi naukowców NPL poinformowała, że w warunkach jazdy, gdzie występuje bardzo duża częstotliwość białego koloru, ludzkie oko reaguje najszybciej na zieloną barwę. Dostała następnie, że w warunkach występujących w czasie świtu bądź też gęstej mgły, czułość siatkówki zwraca się w kierunku koloru niebieskiego. Te odkrycia spowodować mogą, że już w niedalekiej przyszłości obok białych diod LED w reflektorach pojawia się dodatkowe w kolorze niebieskim, sterowane komputerowo, w celu zapewnienia odpowiedniego kierunku oświetlenia. Niebieskie światło odpowiedzialne będzie za 'doświetlanie' skrajnych punktów zasięgu lampy z lewej i prawej strony, natomiast białe światło oświetlać będzie drogę na wprost. Niedługo nowe akcenty świetlne pojawić się mogą także na tylnych reflektorach, gdyż naukowcy dowiedli, że czerwone światło wspomagane niebieskim będzie zauważalne dużo szybciej po zmroku.

Producenci samochodów powoli zaczynają już reagować na nowe trendy w dziedzinie oświetlenia samochodów. Spodziewać się jednak należy, że bardziej radykalne zmiany nastąpią dopiero za cztery do pięciu lat. 

Czytaj także:

Nowe trendy w oświetleniu (2006-08-07)

ILS - Inteligent Light System (2006-04-26)

 

Tematy w artykule: LED reflektory lampy

Podobne wiadomości:

Nowe światła w Audi

Nowe światła w Audi

Technika 2015-07-29

Ford stworzył reflektory chroniące pieszych

Ford stworzył reflektory chroniące pieszych

Technika 2015-07-22

Komentuj:

~Alfonso 2006-10-05

Szczególnie w Polsce są takie reflektory potrzebne, gdzie ca,1/4 pojazdów albo ma żle umocowane reflektory po wizycie u blacharza, albo żle włozone żarówki. Jest to o tyle denerwujące że jadąc w nocy nie tylko jestesmy oślepiani od przodu ale równierz od tyłu. Mam nadzieje że policja zacznie robić z tym powoli porządek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
WYRUSZ W 4 STRONY POLSKI Z MINI COUNTRYMAN
WYRUSZ W 4 STRONY POLSKI Z MINI COUNTRYMAN
Nowe MINI Countryman kusi stylowym wyglądem, oferuje komfortowe warunki podróżowania, a do tego nie boi się wyjechać poza asfalt. To jednak nie wszystko! Zobacz, co jeszcze skrywa w sobie największy model w rodzinie.
Mini Countryman Mini Countryman