mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Komfort kontra środowisko

Komfort kontra środowisko

Klimatyzacja powoduje ocieplenie atmosfery

W Europie Zachodniej znaczna większość kupowanych aut wyposażona jest w klimatyzację, również w Polsce rośnie popularność takich samochodów. Tymczasem okazuje się, że emisja wykorzystywanego jako środek chłodzący tetrafluoroetanu (R 134a) przyczynia się do ocieplenia atmosfery. Wydzielanie tego związku jest nie do uniknięcia nawet w przypadku regularnych przeglądów instalacji. Wniosek ten wynika z badań przeprowadzonych przez Biuro Badań i Ochrony Środowiska z Frankfurtu nad Menem.

Po wprowadzeniu zakazu na stosowanie środka chłodzącego dwuchlorofluorometanu (R12), który uszkadzał warstwę ozonową wprowadzono R 134a. Był to duży krok w kierunku ochrony warstwy ozonowej, jednak okazało się, że aktualnie stosowany związek również nie jest bez wad.

Z każdego posiadającego klimatyzację samochodu osobowego ulatnia się do atmosfery średnio 8.2% środka chłodzącego rocznie. Samochody z klimatyzacją szkodzą środowisku bezpośrednio poprzez emisję R 134a oraz pośrednio poprzez większe wydalanie CO2 związaną z wyraźnie wyższym zużyciem paliwa w stosunku do samochodów bez klimy.

Niektórzy producenci próbują zastąpić tetrafluoroetan dwutlenkiem węgla. Aktualnie eksperymenty te są jednak w fazie p

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!