mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Komunikacja "między-samochodowa"

Komunikacja "między-samochodowa"

Już w niedalekiej przyszłości kierowcy będą informowani o zbliżającym się niebezpieczeństwie na drodze, nawet jeśli nie będzie ono w zasięgu ich pola widzenia, a także w przypadku gdy będzie ono czyhać dosłownie za rogiem.

Komunikacja

Eksperci z koncernu DaimlerChrysler oraz ich współpracownicy zweryfikowali pozytywnie system WILLWARN, który był testowany przez ostatnie tygodnie w ramach europejskiego projektu badań nad bezpieczeństwem na drogach. W całym przedsięwzięciu wzięło udział pięć samochodów wyposażonych w specjalne nadajniki radiowe bazujące na komputerowej technologii WLAN. Jak to wszystko działa? Otóż system "Car-2-X Communication" wysyła specjalne alerty o niebezpieczeństwie (tj. mgła, gołoledź, przeszkody na jezdni, awarie innych samochodów) do innych aut jadących tą samą trasą w obrębie zasięgu ich anten. Wczesne ostrzeżenie pozwala innym kierowcom przygotować się do zagrożenia, bądź też dostosować odpowiednio prędkość swojego pojazdu.

DaimlerChrysler już sześć lat temu testował podobne rozwiązanie wysyłając na drogi flotę samochodów, która była w stanie komunikować się między sobą. Wtedy badanie to udowodniło, że bezprzewodowa technologia WLAN używana dotychczas w komunikacji internetowej, może być wykorzystywana w inny sposób. Jednym z atutów takiego rozwiązania jest to, że system tego typu nie wymaga stosowania bardzo drogich urządzeń. Auta jadące drogą mogą łączyć się  sieć typu "ad-hoc", a następnie wysyłać ostrzeżenia do innych samochodów znajdujących się w obrębie 500 metrów. Do przekazywania informacji o tym co dzieje się na drodze nie są potrzebne żadne dodatkowe sensory. Odpowiednie dane przekazywane są przez system ABS, ESP, czujniki kąta skrętu, termometr zewnętrzny, a także system nawigacji.

Dodatkowo przy drogach powinny być montowane specjalne "radiolatarnie", które mogłyby dostarczać wielu przydatnych informacji nie tylko dla kierowców, lecz także do centrów kontroli ruchu. Dzięki temu możliwe byłoby zmniejszanie zagęszczenia na drogach, a także szybkie rozładowywanie korków ulicznych.

Nowy system zadebiutuje na europejskich drogach najprawdopodobniej już za kilka miesięcy. Kiedy tego typu nowinki zadebiutują u nas? Tego póki co, nie wie nikt.

Czytaj także:

Bez stłuczek w mieście (2006-12-01)

Hamowanie z klinem (2006-11-09)

Obudzi Cię, kiedy zaśniesz (2006-10-13)

Tematy w artykule: Car-2-X Communication

Podobne wiadomości:

Bez stłuczek w mieście

Bez stłuczek w mieście

Technika 2006-12-01

Hamowanie z klinem

Hamowanie z klinem

Technika 2006-11-09

Komentuj:

~krytyk 2006-12-12

no dobrze, moze jesli chodzi o zamierzenia to te dwa systemy sa sobie bliskie, ale na pewno pod katem przesylania informacji roznia sie bardzo ;] nie zapominaj ze cb to zwykla fala radiowa, natomiast z tego co pisze willwarn bedzie sie opierac na technologii wlan(czyli przesylaniu pakietowym, podobnie jak w kompach) a moze sie jednak myle? pozdro ziom

~MaTi 2006-12-11

wiem, że to nie jest siec CB, chodziło mi jednak o groteskowe porównanie systemu WILLWARN z CB radiem. Czytając ten artykuł da sie znaleźć podobieństwa pomiędzy CB a WILLWARN min. "Dzięki temu możliwe byłoby zmniejszanie zagęszczenia na drogach, a także szybkie rozładowywanie korków ulicznych", "Wczesne ostrzeżenie pozwala innym kierowcom przygotować się do zagrożenia, bądź też dostosować odpowiednio prędkość swojego pojazdu". Wiec bliżej nieznay mi krytyku, który bałeś sie nawet w jakikolwiek sposób przedstawic, to ty przeczytaj najpierw co to jest sieć CB a potem WILLWARN i na pewno podobieństwa się znajdą, pzdr

~do mati 2006-12-11

to chyba jednak nie doczytales uwaznie, bo to na pewno nie jest siec CB..

~lejkos 2006-12-11

CB to podstawa

~MaTi 2006-12-10

Tez mi odkrycie .. ja w swoim aucie taki system mam juz od dawna .. nazywa sie CB Radio :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.