mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Koniec TDI w Volkswagenie

Koniec TDI w Volkswagenie

Już od 2007 roku VW zastosuje w swoich nowych modelach silniki diesla typu common rail. Na początku pojawią się jednostki 3- i 4-cylindrowe. Tym samym producent, który od 1990 roku wierny był wtryskowi bezpośredniemu, a później pompowtryskiwaczom odchodzi od dotychczasowej technologii.

Koniec TDI w Volkswagenie

Główną przyczyna rezygnacji z dalszego wykorzystywania pompowtryskiwaczy jest trudność w połączeniu tej metody zasilania z filtrami cząstek stałych, które są konieczne ze względu na nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin.

Tu dowiedz się więcej o samochodach VW

Pierwsze TDI pojawiło się w koncernie 16 lat temu w modelu Audi 100. Wtedy była to rewolucja. Zmiana oblicza silnika wysokoprężnego była dla VW powodem do dumy. VW pokazał, że diesel może być szybki, elastyczny, cichy i oszczędny. Od 1998 roku paliwo w TDI dostarczane jest pod dużym ciśnieniem do każdego cylindra osobno za pomocą wtryskiwaczy. Nic jednak nie trwa wiecznie. Mimo ciągłego udoskonalania TDI, silniki te straciły swoją świeżość wobec zupełnie nowej technologii zwanej common rail.  Tu za zasilanie jednostki odpowiada jedna pompa. Paliwo podawane jest za pośrednictwem wspólnej szyny.

Tu dowiedz się więcej o samochodach Audi

Mimo, że nadal pompowtryskiwacze zapewniają bardzo dobre osiągi, jednak nowe rozwiązanie charakteryzuje się wyższą kulturą pracy. Dodatkowo ostatnie „common raile” są tańsze w produkcji i lepiej współpracują z filtrami cząstek stałych. Nowe filtry wymagają wielofazowego wtrysku paliwa, pompowtryskiwacze nie są w stanie tego zapewnić.

Te fakty zadecydowały o rewolucyjnej decyzji szefostwa Volkswagena. Producent już przyznał, że wspólna fabryka z Siemens VDO, która obecnie produkuje wtryskiwacze, mogłaby w przyszłości wytwarzać elementy systemu common rail.

Czytaj także:

Będzie Passat Coupe 2005-11-23

24 miliony Golfów 2005-11-18

TEST: VW Golf Plus TDI 2005-10-26

Odwiedź galerię Volkswagena

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.