mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Koniec tradycyjnej antenki

Koniec tradycyjnej antenki

Inżynierowie z BMW przy współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej pracują nad rozwinięciem technologii opierającej się na satelitarnym radio. Za kilka lat umożliwi ona pobieranie informacji z sieci oraz szerokopasmową transmisję obrazu i dźwięku w wysokiej jakości dla pasażerów.

Koniec tradycyjnej antenki

Wszystko będzie możliwe, gdy naukowcom uda się skończyć prace nad konstrukcją specjalnego, płaskiego urządzenia odpowiedzialnego za odbieranie sygnału satelitarnego. Ta nietypowa "antena" będzie montowana tuż pod dachem samochodu, skąd możliwy będzie optymalny odbiór sygnału.

Co więcej, nowa technologia pozwoli na przechowywanie i odtwarzanie duże zasoby cyfrowych danych pozwalając zatrzymać lub nagrywać dany program, kiedy zatrzymamy się np. na stacji benzynowej. Prototypowe urządzenie zostało zaprezentowane w zeszłym tygodniu w holenderskim oddziale Europejskiej Agencji Kosmicznej. Teraz twórcy zamierzają zebrać dane na temat tego jak duże będzie zapotrzebowanie na tego typu gadżet wśród europejskich klientów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych ponad 13 milionów użytkowników korzysta z technologii satelitarnego odbioru stacji radiowych. Europejscy twórcy zamierzają pokonać Amerykanów nie tylko liczbą użytkowników, lecz przede wszystkim dzięki wprowadzeniu technologii na wyższy szczebel rozwoju. Satelitarny przesył informacji umożliwi zatem ściąganie najnowszych map do nawigacji samochodów, pobieranie informacji drogowych oraz wiadomości z internetu. I to wszystko podczas ruchu samochodu. Czego można się spodziewać więcej? Tego dowiemy się z pewnością w przeciągu kilku kolejnych miesięcy, ponieważ „gorące” szczegóły dotyczące urządzenia owiane są póki co wielką tajemnicą.

Czytaj także:

Windows w samochodzie? (2007-01-17)

Nowości Delphi na targach (2006-09-07)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.