mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Kosztowny "komputer" na kółkach

Kosztowny "komputer" na kółkach

Czasami zdarza się, że nagle bez większego powodu nasz samochód powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Gorzej gdy któregoś dnia w ogóle nie odpali, a mechanik wystawi diagnozę pt. "Padł Panu komputer...". Na szczęście nie zawsze oznacza to gigantyczne koszty.

Kosztowny
Awarią tzw. komputera bardzo często nazywane są usterki różnych sterowników oraz układów mikroprocesorowych w samochodzie. W przypadku układu sterującego silnikiem sprawa zwykle jest poważna i kosztowna, a czasami skazuje samochód na złomowisko. Można się spodziewać, że po wizycie w autoryzowanym warsztacie otrzymamy jedynie opcję całkowitej wymiany podzespołu na nowy i koszt ocierający się nierzadko o sumy pięciocyfrowe.

Na szczęście nie wszystko jeszcze stracone. Możemy podjąć się poszukiwań używanego elementu na własną rękę, bądź też odwiedzić warsztat elektroniczny specjalizujący się w naprawach takich układów. Nie zawsze jednak naprawa może się opłacać. Ceny elementów potrafią dość mocno poszybować w dół w ciągu kilku lat, także może się okazać że wymiana elektroniki będzie tańsza.                                                                                                                       

Psuje się nie tylko centralny układ sterowania silnikiem. bardzo często zdarzają się awarie układów skrzyń biegów czy moduły ABS. Częste defekty dotykają także sterowników elektrycznych szyb, zamka centralnego czy układu klimatyzacji. Elektronicy zwykle nie podejmują się naprawy tych urządzeń, które odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo, czyli np. elektronika sterująca poduszkami powietrznymi. Tutaj nie ma bowiem pewności, że podczas wypadku wszystko zadziała tak jak trzeba.

Układy elektroniczne przynajmniej w teorii powinny pracować przez cały żywot samochodu bezawaryjnie. Jednak różne błędy eksploatacyjne, a czasami po prostu wina konstruktorów sprawia, że ich żywot jest dużo krótszy. Najszybszą metodą na załatwienie któregoś z układów elektronicznych w samochodzie to próba awaryjnego uruchomienia samochodu przy rozładowanym akumulatorze. Elektronika w nowoczesnym samochodzie dość słabo znosi urządzenia rozruchowe. Tak samo w przypadku prób odłączania klemy akumulatorowej przy pracującym silniku. Dlatego warto od czasu do czasu skontrolować stan zacisków oraz usunąć korozję na nich.

Bardzo często elektronika pada, gdy samochód miał jakąś przygodę. Urządzenia mikroprocesorowe źle znoszą wodę, dlatego w samochodach które były podtopione bardzo często wychodzą takie awarie. Kolejna grupa to auta powypadkowe. Czasami konstruktorzy nie wiedzieć czemu umieszczają "komputery" w okolicach nadkola i pasa przedniego. Wystarczy wtedy mała stłuczka, po której samochód nie odpali. Specjaliści specjalizujący się w tego typu naprawach zaznaczają, że duży odsetek ludzi z tego typu problemami to klienci warsztatów zakładających instalacje LPG. Często monterzy popełniają poważne błędy z punktu widzenia elektronika, co potem sprawia nieoczekiwane awarie. Również fani chiptuningu odwiedzają warsztaty elektroników samochodowych po nieudanym podkręceniu parametrów silnika. Uszkodzić komputer można nawet podczas spraw spawalniczych oraz w zakładzie lakierniczym (wysoka temperatura podczas suszenia).

Naprawa elektroniki w wyspecjalizowanym warsztacie może kosztować ułamek ceny jaką trzeba będzie zapłacić za nowy element. Takie naprawy mogą być w wielu przypadkach chwilowe, bowiem za kilka miesięcy problem powróci.

Podobne wiadomości:

Alfa Romeo 4C Spider debiutuje w Genewie

Alfa Romeo 4C Spider debiutuje w Genewie

Aktualności 2015-03-05

Akademia Lamborghini za 15 tys. zł.

Akademia Lamborghini za 15 tys. zł.

Samochody luksusowe 2014-08-06

Komentuj:

~aaataaam 2010-02-13

dlatego powinno być tak, że komputer w domu, a samochód w garażu, a jak sie łączy na siłę te dwie rzeczy to potem są jaja. No ale tego, pomimo ciągłych awarii, wydawanych pieniędzy na diagnostykę, już się nie uniknie....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Crossover – charakterna krzyżówka dla wymagających
Crossover – charakterna krzyżówka dla wymagających

Uterenowione kombi w ofercie Volvo znajdziesz już od dwóch dekad. Kontynuatorem tej tradycji jest V90 Cross Country, który w trudnym terenie radzi sobie równie dobrze, co na autostradzie lub miejskiej ulicy.
Odgadnij model Odgadnij model