mojeauto.pl > motogazeta > Technika > LED zastąpi ksenony?

LED zastąpi ksenony?

Technologia oświetleniowa LED już od paru lat zdobywa coraz większe uznanie. Już niewiele brakuje by zapewniała lepsze warunki oświetleniowe niż lampy wyładowcze popularnie nazywane ksenonami.

LED zastąpi ksenony?

Oświetlenie wykorzystujące diody LED pojawiło się już na dobre w nowoczesnych samochodach, jednak po drodze było kilka problemów nim udało się zaimplementować ją w kloszach reflektorów. Mimo wszystko w lampach nadal wykorzystywane są lampy ksenonowe, bowiem dioda LED nie była w stanie zapewnić niektórych warunków oświetleniowych.

Firma Osram, która jest jednym ze światowych liderów w produkcji systemów oświetleniowych zaprojektowała nowy moduł wykorzystujący technologię LED, który być może już niebawem zastąpi typowe lampy.

Parę lat temu wszyscy byli przekonani, że technologia LED zastąpi dotychczasowe rozwiązania zarówno w oświetleniu przednim jak i tylnym auta. Jednak pojawił się problem w postaci wysokich kosztów produkcji i projektowania nowych systemów oświetleniowych. Mimo wszystko tradycyjna żarówka była nadal tańszą alternatywą i to z jej powodu spowolnił się proces wdrażania LED.

Największym problemem w przypadku diod LED to fakt, że nie potrafią one zapewnić takiej jasności oświetlenia jak lampa wyładowcza. Jednak firma Osram przygotowuje właśnie specjalną linię reflektorów o nazwie Joule, które będą zapewniały taką samą intensywność oświetlenia jak reflektor ksenonowy. W dodatku cały system będzie tak zaprojektowany, że będzie można go montować praktycznie w każdym samochodzie.

Moduł oświetlenia przedniego będzie wykorzystywał kostkę o średnicy dwóch cali i grubości kilku milimetrów. Całość jest opakowana w plastikową obudowę. Zapotrzebowanie energetyczne takiej LEDowej żarówki będzie wynosiło zaledwie 14W, podczas gdy w lampie ksenonowej potrzebne jest 65W.

Dzięki małemu zapotrzebowaniu na energię tego typu systemy z pewnością zadomowią się w samochodach napędzanych za pomocą prądu. Co więcej ten moduł będzie można montować także w miejscu tylnych, tradycyjnych żarówek.

System oświetleniowy marki Osram powinien już niebawem zadebiutować na publicznych drogach. Po raz pierwszy został zaimplementowany w modelu Volkswagen XL1. Firma szacuje, że do 2015 roku 38 procent nowych samochodów będzie wykorzystywać technologię LED do oświetlania drogi.

Podobne wiadomości:

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Diodowe spojrzenie nowego Opla Astry

Technika 2015-05-13

Lampy OLED w BMW M4

Lampy OLED w BMW M4

Technika 2015-04-15

Komentuj:

~dajpanspokój 2011-04-08

Życie kierowcy mnie nauczyło , że światła mają zjadać jak najmniej prądu z akumulatora , alternatora. I świecić po byku. I być tanie w zakupie. Mam w nosie, czy to LED czy ksenon.......Ma być tanio i solidnie

~quwozzzer 2011-04-08

S U P E R ! ! ! wsółczuję tym którzy wtopili majatek na xenony :D ledy to bedzie COOL

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.