mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Laserowe światła w BMW

Laserowe światła w BMW

Światła diodowe są teraz dostępne w wyposażeniu praktycznie każdego nowego samochodu. Jeśli nie ma ich w katalogu opcji lub nasz samochód jest z ery "przed diodowej" to i tak bez przeszkód możemy takie światła zakupić praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym bądź w internecie. Technika ma to do siebie, że nigdy nie stoi w miejscu a cały czas się rozwija. BMW idzie krok naprzód i chce montować w przyszłości światła laserowe w swoich samochodach.

Laserowe światła w BMW
Bawarski koncern uważa, że światła laserowe to kolejny logiczny krok w dziedzinie technologii reflektorów. Inżynierowie BMW pracują nad technologią laserową, którą chcą dostarczyć do seryjnej produkcji w ciągu kilku lat. W BMW twierdzą, że światła laserowe mogą przyczynić się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa oraz jednocześnie zwiększyć wydajność w kierunku oszczędzania energii i paliwa.

Światło lasera różni się bardzo od światła słonecznego oraz różnych sztucznych źródeł. Laser jest monochromatyczny, co oznacza, że wszystkie fale świetlne mają tą samą długość. Znany jest także jako "spójne" źródło światła, co oznacza, że fale mają stałą różnice fazy. Daje to możliwość produkcji prawie równoległej wiązki, która jest tysiąc razy intensywniejsza niż ta pochodząca z konwencjonalnych diod LED. Natężenie światła lasera nie stanowi żadnego ryzyka dla ludzi i zwierząt podczas korzystania z niego w samochodzie. Dzieje się tak dlatego, że światło nie jest emitowane bezpośrednio, lecz najpierw zamieniane jest tak by mogło być stosowane w ruchu drogowym. Światło jest bardzo jasne i białe a przy tym przyjazne dla oka. Wykorzystuje także niskie zużycie energii.

Diody laserowe są sto razy mniejsze od tych w technologii LED. Daje to nowe możliwości w montowaniu ich w samochodach. Inżynierowie BMW nie planują zmieniać rozmiaru świateł przednich mimo, że teoretycznie jest to możliwe. Przed projektantami stoją teraz nowe możliwości w dziedzinie wyglądu świateł przednich jak i całego nadwozia.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW BMW i

Podobne wiadomości:

BMW prezentuje Z4 Concept

BMW prezentuje Z4 Concept

Aktualności 2017-08-17

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

~takitam 2011-09-16

jak światło może być białe a jednocześnie mieć dokładnie jedną częstotliwość? przecież na spektrum częstotliwości nie ma światła białęgo, jest od czerwonego do fioletu, białe powstaje łącząc je.

marko1 2011-09-01

technika do przodu ceny też, ale światła dobrego nigdy za mało

~KK 2011-09-01

Rany, co za opis, "Laser jest monochromatyczny, co oznacza, że wszystkie fale świetlne mają tą samą długość. Znany jest także jako "spójne" źródło światła, co oznacza, że fale mają stałą różnice fazy" -co to ma znaczyć niby? Jak jest monochromatyczny to emituje jedną falę o danym kolorze (częstotliwości), a różnicę fazy to ma między czym a czym? Dalej, "Daje to możliwość produkcji prawie równoległej wiązki, która jest tysiąc razy intensywniejsza" -wiązka nie jest intensywniejsza, tylko ma większą gęstość mocy czyli można powiedzieć jest bardziej skupiona. Równoległa? Raczej "koherentna czasowo", czyli o stałej fazie. Laser aby dać światlo białe musi padać na jakiś luminofor, który pobudzony energią lasera emituje szerokie spektrum światła, świecąc na bialo, co chyba autor chciał przekazać pisząc "zamieniane jest tak by mogło być stosowane w ruchu drogowym"

~zajefajna 2011-09-01

LED-y w autach segmentu middle-coast są dostępne tylko w najdroższych wersjach w PL - Redaktorze. Producenci traktują Polaków jak Bangladesz. Więc dla Polaków LEDy-y to nie przeżytek. Nowa rewolucja świetlna Polaków nie obchodzi , bo nawet LED-y w nowym aucie to sensacja. Jak Pan chcesz zamontować LED-y w aucie na gwarancji to ASO odmawia , bo to utrata gwarancji. I co Pan na to .....?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.