mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Laserowy zapłon

Laserowy zapłon

Ekipa naukowców zajmujących się badaniem światła laserowego opracowała metodę, która może w bliskiej przyszłości pomóc w zastąpieniu tradycyjnych przewodów odpowiedzialnych za zapłon mieszanki paliwowej w silniku.

Uczeni z Colorado State University w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że skonstruowane przez nich wtyczki laserowe są w stanie zwiększyć wydajność jednostki napędowej, ponieważ dzięki nim można dokładniej kontrolować energię potrzebną do wywołania zapłonu. Wobec tego możliwe jest uzyskanie większej czystości spalania. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zastosowaniem tego typu nowoczesnych elementów jest fakt, iż nie zużywają się one oraz nie ulegają zabrudzeniom w porównaniu z konwencjonalnymi elementami stosowanymi obecnie.

Wynalazcy przyznają się jednak, że proces produkcji ich wynalazku jest bardzo delikatny oraz zawiły. Wtyczki działają na zasadzie transmisji podczerwonej wiązki światła laserowego w drążonej rurce z włókna szklanego wypełnionej helem, który zapobiega rozproszeniu promieni. Kiedy wiązka dociera do końca drucika, kierowana jest  w wysoko energetyczny punkt wewnątrz cylindra silnika, powodując natychmiastowy wybuch mieszanki paliwowej. Do tej pory naukowcom udało się udowodnić, że intensywna energia pochodząca z wiązki laserowej może współpracować z silnikiem, który jest napędzany gazem CNG. Ich dalszym celem jest rozszerzenie działania na wszystkie dostępne na rynku paliwa.

Używanie lasera niesie za sobą jeszcze jeden pozytywny aspekt. Ułatwia on pracę mechanikowi podczas serwisowania samochodu. Wiązka promieniowania za każdym razem powinna być tak samo intensywna, więc każde jej zaburzenie świadczyłoby, że istnieje problem wewnątrz jednostki napędowej. 

Czytaj także:

"Smart Forfour zasilany LPG" (2006-03-30)

"Eco-Volkswageny w Lipsku" (2006-03-29)

Tematy w artykule: laserowy zapłon

Podobne wiadomości:

Laser zastąpi świecę zapłonową

Laser zastąpi świecę zapłonową

Technika 2011-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando