Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Lawina technicznych nowinek od BMW

Lawina technicznych nowinek od BMW

Inżynierowie BMW w pocie czoła pracują nad potężnym pakietem nowych systemów, asystujących kierowcy podczas jazdy. Według zapowiedzi niemieckiego koncernu ma być ich aż 22! Niektóre z nich mają ratować życie.

Lawina technicznych nowinek od BMW
Po takiej zapowiedzi koncern BMW spokojnie mógłby ubiegać się o główną rolę w serialu "Nieustraszony" (Knight Rider). I wcale nie trzeba być przy tym Davidem Hasselhoffem, bowiem z technologii, którą właśnie rozwija niemiecka marka, będzie mógł skorzystać każdy. Pod warunkiem, że wcześniej zakupi jeden z modeli BMW. Inżynierowie z Monachium zapowiadają wprowadzenie 22 nowych i zmodyfikowanych systemów asystujących kierowcy. Wniosek jak nasuwa się po rzuceniu okiem na listę nowatorskich rozwiązań - autonomiczna jazda samochodu bez udziału kierowcy jest coraz bliżej.

Sam zjedzie na pobocze
Jedną z ciekawszych grup nowych systemów stanowią te, które mają aktywnie zapobiegać wypadkom. Przykład: kierowca za kierownicą samochodu dostaje zawału serca, komputer za pośrednictwem kompleksowej techniki transmisji danych samoczynnie zjeżdża na pas awaryjny i wzywa pomoc (jednocześnie przesyłając do dyspozytora garść informacji o poszkodowanym, by usprawnić pracę służb ratunkowych).

Ochroni pieszych
Niemiecka marka myśli też o bezpieczeństwie przechodniów. BMW zamierza wprowadzić system, który pozwoli na swoistą "komunikację" pomiędzy osobą na drodze i samochodem. Jeśli przechodzień będzie posiadał w kieszeni specjalny, niewielki transponder samochód będzie mógł w czas zareagować na możliwą kolizję jeszcze w momencie zanim oba obiekty nawiążą kontakt wzrokowy. Takie rozwiązanie doskonale może sprawdzić się w następującej sytuacji: na osiedlowej drodze dziecko wybiega za piłką na jezdnię wprost, system już wcześniej wykrywa sygnał z transpondera dziecka i informuje samochód o możliwym niebezpieczeństwie, ostrzegając kierowcę czy wyhamowując samoczynnie pojazd.

Zaparkuj pilotem
Kolejny system ma ułatwić kierowcy na przykład parkowanie w garażu. Chyba wszyscy z nas już to przerabiali. Wjazd do wąskiego garażu, często kończył się na poobijanych drzwiach przy wychodzenia z auta. BMW ma jednak na to lekarstwo. System zdalnego parkowania. Technologia ta była już prezentowana przez BMW w jednym z prototypów, który wyposażony był w specjalne kamery i czujniki. W nowoopracowanej formule to rozwiązanie nie wymaga instalowania dodatkowych sensorów. Wystarczy sześć ultradźwiękowych sensorów, które na przykład opcjonalnie można dokupić dla BMW Serii 5 razem z asystentem parkowania. W przyszłości wystarczy, że przed wjazdem do garażu wyjdziemy z samochodu i za pomocą pilota auto samo wprowadzi się do garażu.

W przypadku zdalnego asystenta parkowania jest jednak jeden problem natury prawnej. W wielu krajach istnieje przepis, który nie pozwala na ruch samochodu, dopóki za jego kierownicą nie usiądzie kierowca. Ciekawe kto w takiej sytuacji zostanie ukarany mandatem: samochód, który sam zaparkował czy kierowca?

Oszczędności z nawigacji
Następny z nowych systemów ma intensywnie redukować spalanie samochodu. Do tego celu ma posłużyć mu nawigacja, a w zasadzie informacje o obranej trasie przez kierowcę. System będzie na bieżąco kontrolował przebieg drogi by wskazywać kierowcy najlepszy sposób na wydajną i ekonomiczną jazdę. System wspomagany będzie przez tzw. program Eco Mode, który odpowiadał będzie za dostrajanie charakterystyki pracy silnika i skrzyni biegów. W ten sposób system monitorowania trasy będzie mógł dostosować ich pracę do ograniczeń prędkości, ilości i stopni ostrości zakrętów, by wskazać kierowcy najefektywniejszy sposób na pokonanie danego odcinka trasy. BMW szacuje, że dzięki tej technologii średnie spalanie auta może spaść o około 15 procent.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW

Podobne wiadomości:

BMW Seria 5 G30 - zobacz ceny nowej

BMW Seria 5 G30 - zobacz ceny nowej "piątki"

Aktualności 2016-10-19

BMW M4 Coupe - DTM Champion Edition z okazji mistrzostwa

BMW M4 Coupe - DTM Champion Edition z okazji...

Aktualności 2016-10-17

Komentuj:

~RENeu 2010-11-11

Już dawno Bond miał takie bmw 7 i jeszcze kilka innych przydatnych na drodze gadżetow

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii
Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii
Podczas Rajdu Hiszpanii na liście startowej pojawiło sie aż dziesięć egzemplarzy Skody Fabia R5, z których trzy mają szanse na zdobycie tytułu mistrzowskiego. Rajdowe Mistrzostwa Świata wchodzą w decydującą fazę.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj