mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Lawina technicznych nowinek od BMW

Lawina technicznych nowinek od BMW

Inżynierowie BMW w pocie czoła pracują nad potężnym pakietem nowych systemów, asystujących kierowcy podczas jazdy. Według zapowiedzi niemieckiego koncernu ma być ich aż 22! Niektóre z nich mają ratować życie.

Lawina technicznych nowinek od BMW
Po takiej zapowiedzi koncern BMW spokojnie mógłby ubiegać się o główną rolę w serialu "Nieustraszony" (Knight Rider). I wcale nie trzeba być przy tym Davidem Hasselhoffem, bowiem z technologii, którą właśnie rozwija niemiecka marka, będzie mógł skorzystać każdy. Pod warunkiem, że wcześniej zakupi jeden z modeli BMW. Inżynierowie z Monachium zapowiadają wprowadzenie 22 nowych i zmodyfikowanych systemów asystujących kierowcy. Wniosek jak nasuwa się po rzuceniu okiem na listę nowatorskich rozwiązań - autonomiczna jazda samochodu bez udziału kierowcy jest coraz bliżej.

Sam zjedzie na pobocze
Jedną z ciekawszych grup nowych systemów stanowią te, które mają aktywnie zapobiegać wypadkom. Przykład: kierowca za kierownicą samochodu dostaje zawału serca, komputer za pośrednictwem kompleksowej techniki transmisji danych samoczynnie zjeżdża na pas awaryjny i wzywa pomoc (jednocześnie przesyłając do dyspozytora garść informacji o poszkodowanym, by usprawnić pracę służb ratunkowych).

Ochroni pieszych
Niemiecka marka myśli też o bezpieczeństwie przechodniów. BMW zamierza wprowadzić system, który pozwoli na swoistą "komunikację" pomiędzy osobą na drodze i samochodem. Jeśli przechodzień będzie posiadał w kieszeni specjalny, niewielki transponder samochód będzie mógł w czas zareagować na możliwą kolizję jeszcze w momencie zanim oba obiekty nawiążą kontakt wzrokowy. Takie rozwiązanie doskonale może sprawdzić się w następującej sytuacji: na osiedlowej drodze dziecko wybiega za piłką na jezdnię wprost, system już wcześniej wykrywa sygnał z transpondera dziecka i informuje samochód o możliwym niebezpieczeństwie, ostrzegając kierowcę czy wyhamowując samoczynnie pojazd.

Zaparkuj pilotem
Kolejny system ma ułatwić kierowcy na przykład parkowanie w garażu. Chyba wszyscy z nas już to przerabiali. Wjazd do wąskiego garażu, często kończył się na poobijanych drzwiach przy wychodzenia z auta. BMW ma jednak na to lekarstwo. System zdalnego parkowania. Technologia ta była już prezentowana przez BMW w jednym z prototypów, który wyposażony był w specjalne kamery i czujniki. W nowoopracowanej formule to rozwiązanie nie wymaga instalowania dodatkowych sensorów. Wystarczy sześć ultradźwiękowych sensorów, które na przykład opcjonalnie można dokupić dla BMW Serii 5 razem z asystentem parkowania. W przyszłości wystarczy, że przed wjazdem do garażu wyjdziemy z samochodu i za pomocą pilota auto samo wprowadzi się do garażu.

W przypadku zdalnego asystenta parkowania jest jednak jeden problem natury prawnej. W wielu krajach istnieje przepis, który nie pozwala na ruch samochodu, dopóki za jego kierownicą nie usiądzie kierowca. Ciekawe kto w takiej sytuacji zostanie ukarany mandatem: samochód, który sam zaparkował czy kierowca?

Oszczędności z nawigacji
Następny z nowych systemów ma intensywnie redukować spalanie samochodu. Do tego celu ma posłużyć mu nawigacja, a w zasadzie informacje o obranej trasie przez kierowcę. System będzie na bieżąco kontrolował przebieg drogi by wskazywać kierowcy najlepszy sposób na wydajną i ekonomiczną jazdę. System wspomagany będzie przez tzw. program Eco Mode, który odpowiadał będzie za dostrajanie charakterystyki pracy silnika i skrzyni biegów. W ten sposób system monitorowania trasy będzie mógł dostosować ich pracę do ograniczeń prędkości, ilości i stopni ostrości zakrętów, by wskazać kierowcy najefektywniejszy sposób na pokonanie danego odcinka trasy. BMW szacuje, że dzięki tej technologii średnie spalanie auta może spaść o około 15 procent.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW

Podobne wiadomości:

BMW X3D

auto motor i sport 0000-00-00

BMW prezentuje Z4 Concept

BMW prezentuje Z4 Concept

Aktualności 2017-08-17

Komentuj:

~RENeu 2010-11-11

Już dawno Bond miał takie bmw 7 i jeszcze kilka innych przydatnych na drodze gadżetow

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.