mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Letnia opona również na zimę

Letnia opona również na zimę

To może być rewolucja na rynku oponiarskim. Michelin zaprezentował oponę, letnią dodajmy, która z powodzeniem będzie mogła być stosowana zimą i to w tych krajach, gdzie zimówki są obowiązkowe.

Letnia opona również na zimę
Zaprezentowana dziś opona Michelin CrossClimate jest pierwszą letnią oponę posiadającą jednocześnie homologację zimową, co potwierdza umieszczone na boku opony logo 3PMSF (3-Peak Mountain with Snow Flake). W przeciwieństwie do opon całorocznych, których osiągi w lecie i zimie są wynikiem technicznego kompromisu, opona Michelin CrossClimate uzyskała najwyższą klasę ("A") przyczepności do mokrej nawierzchni zarówno wg kryteriów oceny opon letnich, jak i zimowych. Nowa opona to połączenie technologii opon zimowych i letnich – do tej pory uważane za niemożliwe do zastosowania w jednej oponie. Ta innowacyjna opona dostosowuje swoje właściwości do warunków pogodowych dzięki zastosowaniu nowatorskiej konstrukcji bieżnika i wykorzystaniu inteligentnych elastomerów.

Opona została już poddana testom i ocenom przez niezależne organizacje: TUV-Sud Product Service, DEKRA Test Center i UTAC-CERAM Group. Potwierdziły one najwyższe osiągi zarówno letnie, jak i zimowe oraz przewagę nad oponami całorocznymi dostępnymi na rynku – między innymi kluczowym dla bezpieczeństwa obszarze hamowania na suchej nawierzchni.Powierzchnia bieżnika opony CrossClimate jest wyjątkowo elastyczna, dzięki czemu może przylegać do najmniejszych nierówności nawierzchni we wszystkich warunkach - na drodze suchej, mokrej i pokrytej śniegiem. Opona ma niskie opory toczenia. Inżynierowie Michelin zredukowali wytwarzanie ciepła dzięki zastosowaniu krzemionki najnowszej generacji, która została dodana do mieszanki gumowej znajdującej się bezpośrednio pod bieżnikiem.

Lamele 3D biegnące wzdłuż klocków bieżnika mają położenie typowe dla opony letniej, a jednocześnie cechuje je konstrukcja i geometria lameli zimowych Michelin. Ich geometria jest bardzo skomplikowana, są pofalowane, a ich szerokość się zmienia. W warunkach zimowych lamele powodują efekt "pazura" - wczepiając się w śnieg i zwiększając trakcję. Z kolei kierunkowa rzeźba ze zmiennymi kątami położenia wydłużonych klocków optymalizuje przyczepność na śniegu: w kierunku poprzecznym dzięki bardziej ostremu kątowi w centrum oraz w kierunku wzdłużnym, gdzie klocki bardziej się otwierają.

Pionowa i pozioma falistość lameli wytwarza ponadto efekt samoblokowania. Innymi słowy, lamele zamykają się dla uzyskania większej sztywności klocków bieżnika, co daje lepszą stabilność opony niezależnie od sił, na jakie napotyka podczas trakcji, hamowania i trzymania w zakręcie.

Opona Michelin CrossClimate będzie idealna dla kierowców, którzy poruszają się głównie na suchych i mokrych nawierzchniach i to nie tylko latem, zaś z zimowymi warunkami mierzą się tylko okresowo.

Nowa opona francuskiej marki wejdzie na rynek już w maju br. i będzie oferowana w 23 różnych rozmiarach, od 15 do 17 cali i pokryje w ten sposób 70 proc. potrzeb rynku europejskiego. Wprowadzenie następnych rozmiarów planuje się na rok 2016.

Podobne wiadomości:

Jak przechowywać opony zimą?

Jak przechowywać opony zimą?

Opony samochodowe 2015-11-26

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2015-03-24

Moim zdaniem nic nie zastąpi dobrej opony zimowej i właśnie na tym bym się skupił zamiast testować drogie i tak na dobrą sprawę niepewne nowości z branzy opon. e-Wycieraczki.pl

~havana 2015-03-06

czyli jak, lepsza od uniwersalnych zarówno latem jak i zimą?? coś mi tu nie gra

~ifik 2015-03-05

ciekawe czy nasze kutafony z wiejskiej zabronią jej używania "w trosce o kierowców"

Aldik 2015-03-05

"Opona Michelin CrossClimate będzie idealna dla kierowców, którzy poruszają się głównie na suchych i mokrych nawierzchniach i to nie tylko latem, zaś z zimowymi warunkami mierzą się tylko okresowo." No to w końcu dobra na zime czy niedobra ??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.