mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Lexus Kinetic Seat - oto fotel przyszłości z Japonii

Lexus Kinetic Seat - oto fotel przyszłości z Japonii

Na targach Paryż Motor Show 2016 Lexus pokaże koncepcyjną wizję fotela samochodowego przyszłości. Wyróżnia go siatkowa konstrukcja. Czy za kilka lub kilkanaście lat tak będą wyglądały fotele montowane w samochodach?

Lexus Kinetic Seat - oto fotel przyszłości z Japonii
Lexus podkreśla, że nasze ciało, a zwłaszcza kręgosłup jest fizjologicznie przystosowane do stabilizacji głowy. Pozwala on na ruchy bioder i klatki piersiowej w przeciwnych kierunkach np. podczas marszu i utrzymywania głowy w tej samej pozycji. Fotel Lexus Kinetic Seat ma ruchomą konstrukcję siedziska i oparcie, które reagują na nacisk ciała poddając się tego typu skrętom tułowia. Dzięki temu fotel ogranicza zmiany pozycji głowy, wynikające z ruchu samochodu. A to z kolei sprawia, że kierowca utrzymuje stałe pole widzenia.Siatkowata konstrukcja ma za zadanie niczym pajęczyna, w którą wpadła mucha, ciasno oplatać ciało kierowcy lub pasażera. Pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i przez to wygodne podróżowanie oraz dobre trzymanie. Sieć fotela została wykonana z jedwabistego włókna syntetycznego, które ma przypominać sieć pajęczą.

Cała siatka jest wyplatana z syntetycznego włókna o nazwie Qmonos, który został stworzony przez Spiber Inc. Głównym składnikiem jest proteina, którą uzyskuje się w procesie fermentacji bakteryjnej. Następnie skręca się ją w przędze i przetwarza w materiał o bardzo dobrej rozciągliwości. Jest on przyjazny dla środowiska w odróżnieniu od tradycyjnych polimerowych włókien.

Siatka, która oplata ramę fotela ma promienista włókna, które rozchodzą się od środka oparcia. Ten kierowca ma na wysokości łopatek, a to ułatwia ruchy rotacyjne klatki piersiowej względem osi obrotu siedziska. Konstrukcja siatkowa fotela sprawia również, że jest on cieńszy i przez to lżejszy od obecnie stosowanych foteli samochodowych.

Dziś jeszcze nie wiadomo, czy Lexus Kinetic Seat trafi do seryjnych modeli i kiedy to nastąpi. Na pewno innowacyjny fotel będzie można zobaczyć na targach Paryż Motor Show.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Lexus
Tematy w artykule: Lexus fotele samochodowe

Podobne wiadomości:

Lexus UX - zjawiskowy, to mało powiedziane

auto motor i sport 2016-09-09

Lexus do Paryża przywiezie odświeżonego IS, ale ciekawszym i bardziej obleganym autem będzie na pewno koncepcyjny UX. Na razie Lexus zapowiada swoją premierę. Czego możemy się spodziewać?

Lexus UX - premiera w Genewie

Lexus UX - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?