mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge testują baterie nowej generacji. Litowo-tlenowe akumulatory mają powiększyć zasięg w samochodach elektrycznych. Zobacz, technologię nowych baterii, opracowanych przez angielskich naukowców.

Litowo-tlenowe baterie nowej generacji

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują nad bateriami nowej generacji, które mają diametralnie zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych, produkowanych w niedalkiej przyszłości. Nowe akumulatory mają wykorzystywać technologię litowo-tlenową, o której już kiedyś słyszeliśmy.

W wielu dzisiejszych samochodach elektrycznych zasięg jest dużo większy niż w tych, sprzed kilku lat, ale i tak jest on jeszcze zbyt mały, żeby konkurować z tradycjnie napędzanymi pojazdami. Mały zasięg (i oczywiście wysoka cena) działa niezachęcająco dla klientów. Nowe, litowo-tlenowe baterie mają to zmienić.

W obecnych samochodach elektrycznych stosuje się przeważnie akumulatory litowo-jonowe, dzięki którym zasięg auta wynosi dziś nawet 600 km (Tesla Model S). Nowe akumulatory mogą mieć nawet 10 większą gęstość energii, co pozwoli znacząco wydłużyć zasięg. Może się on zbliżyć nawet do konwencjonalnych samochodów. Dobra wiadomość jest też taka, że baterie litowo-tlenowa są o jedną piątą lżejsze i tańsze niż stosowane dzisiaj litowo-jonowe. 

To na razie faza testów i wprowadzenie takich baterii do produkcji seryjnej może zająć jeszcze wiele, wiele lat. Największy problem, na jaki natrafili naukowcy to niska zdolność do ładowania i rozładowania. Szacują, że akumulatory mają wskaźnik efektywności na poziomie 93% i wystarczą na 2000 ładowań.


Podobne wiadomości:

Jak przejechać 100 km za 5 złotych

Jak przejechać 100 km za 5 złotych

Technika 2013-10-22

Honda będzie zbierać akumulatory od swoich hybryd

Honda będzie zbierać akumulatory od swoich...

Aktualności 2013-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.