mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Lubisz się chłodzić? Zobacz ile tracisz paliwa

Lubisz się chłodzić? Zobacz ile tracisz paliwa

Które urządzenie pokładowe ma najwięcej pracy latem? Oczywiście klimatyzacja. Im działa częściej, tym większe jest zużycie paliwa w samochodzie. Jakie dokładnie, sprawdził to niemiecki automobilklub ADAC biorąc pod lupę trzy typy agregatów produkujących chłodne powietrze.

Lubisz się chłodzić? Zobacz ile tracisz paliwa

Wniosek jaki nasuwa się z przeprowadzonych testów przez techników ADAC jednoznacznie wskazuje, że to w pełni automatyczne klimatyzacje zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż urządzenia półautomatyczne lub te sterowane całkowicie manualnie. Swoją tezę opierają oni na pomiarach zużycia energii przez poszczególne typy montowanych w samochodach systemów klimatyzacyjnych.Jak dodają specjaliści tego niemieckiego automobilklubu, zużycie paliwa klimatyzacji automatycznej zmniejsza się bardziej w momencie, kiedy pracuje ona w trybie 'auto', czyli w sytuacji, kiedy to sam elektroniczny sterownik bazując na różnych danych z czujników zarządza temperaturą wewnątrz samochodu. W takim ustawieniu klimatyzacja automatyczna zabiera z baku około 5-6 procent paliwa więcej.

Jak dodaje ADAC sensowne z punktu widzenia niskiego poboru energii (pomijając ekstremalne temperatury panujące na zewnątrz), jest ustawianie klimatyzacji w granicach 21 a 23 stopni Celsjusza.

W przypadku klimatyzacji półautomatycznych - tutaj temperatura ustalana jest ręcznie - spalanie pojazdu wzrasta o kolejne dwa punkty procentowe. W porównaniu jednak do bardziej rozbudowanych klimatyzacji automatycznych, są tańsze w zakupie. W pełni manualne klimatyzacje są najmniej oszczędne, zwłaszcza kiedy poruszamy się w ruchu miejskim lub samochód pracuje na biegu jałowym.

ADAC reasumując dane zaznacza, że chłodzenie wnętrza pojazdu przy wykorzystaniu dzisiejszych systemów klimatyzacji wypada korzystniej z punktu widzenia zużycia paliwa, niż jeszcze pięć lat wcześniej. Ówczesne pomiary średniego wzrostu zużycia paliwa przez wszystkie trzy typy klimatyzacji oscylowały na poziomie od 10 do 15 procent. W ruchu miejskim auta z włączoną klimatyzacją, potrafiły spalić nawet o ponad 0,5 l./100 km paliwa więcej. Teraz efektywność urządzeń znacznie wzrosła - średnia dla wszystkich trzech typów klimatyzacji w trakcie jazdy poza terenem zabudowanym wynosi około 0,3 l./100 km, zaś tradycyjnie największy apetyt klimatyzacje mają na biegu jałowym - 0,4l./100 km. Dokładne dane z rozbiciem na poszczególne typy klimatyzacji obrazuje tabela po prawej stronie.

Czynniki wpływające na większe zużycie paliwa przez klimatyzację:

- wielkość samochodu (tym samym większa przestrzeń pasażerska do schłodzenia)
- duże połacie szyb, przez które bardziej nagrzewa się wnętrze
- obszar poruszania się (miasto, długie trasy)
- rodzaj zamontowanej klimatyzacji
- otwarte szyby i szyberdachy


Podobne wiadomości:

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

Aktualności 2015-10-02

Komentuj:

~Zephyr 2012-08-03

Ciekawe jak zmierzono różnicę w spalaniu 0,4 podaną w litrach na 100 kilometrów na biegu jałowym. Na biegu jałowym trudno się je (te kilometry) raczej pokonuje ;)

oldboy49 2012-08-02

Albo badania ADAC niekompletne albo artykuł. Brak jest porównania silników benzynowych i diesla. Z własnego doświadczenia wiem, że jeżdżąc od diesięciu lat "dieslami" z klimą autamatyczną, nie zuważyłem różnic w spalaniu z włączoną klimą czy bez.

~TheSlaw 2012-08-02

panie ~profesorze. Lepszy ciepły smrodek niż zdrowe zimne powietrze. Przykład? Proszę bardzo zimne zdrowe powietrze pokonało dwie armie Napoleona i Hitlera ;-) Pozdrawiam

~profesor 2012-08-01

lepszy zimny chlodek niz cieply smrodek !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando