mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Luksusowy fotelik dziecięcy w Volvo XC90

Luksusowy fotelik dziecięcy w Volvo XC90

O nowym Volvo XC90 można mówić długo, a wiele zdań zaczynać się będzie od "-naj". Volvo chce być najlepsze także w kwestii bezpieczeństwa i komfortu dzieci, stąd pomysł na Volvo Excellence Child Seat Concept.

Luksusowy fotelik dziecięcy w Volvo XC90
Szwedzka marka niezmiennie kojarzy się z dbałością o bezpieczeństwo pasażerów. Wraz z wejściem na rynek nowego modelu XC90, w Volvo powiało też mocniej luksusem - po naszej pierwszej jeździe widzimy poważne aspiracje do prestiżowej ligi zwanej "segmentem premium". Z połączenia tych dwóch cech powstało Volvo Excellence Child Seat Concept, czyli luksusowy i bezpieczny fotel dla najważniejszych pasażerów - naszych dzieci.

Nowe rozwiązanie Volvo ma niejako źródło w zaprezentowanym niedawno Lounge Console, czyli modularnym stoliku wmontowanym w miejscu fotela przedniego pasażera. O ile jednak rolą tego wcześniejszego systemu było zapewnienie pełnej wygody dorosłym pasażerom XC90, o tyle Excellence Child Seat Concept służy przede wszystkim dzieciom - ich komfortowi i bezpieczeństwu. Konstruktorom Volvo przy tym projekcie przyświecały trzy cele: ułatwienie wkładania i wyjmowania dziecka z fotelika, zapewnienie kieszonek i schowków na wszystkie potrzebne przedmioty (butelki, koce, pieluchy, chusteczki) oraz optymalizacja pozycji dziecka na wypadek kolizji.

Volvo już od ponad 50 lat rozwija technologię ochrony dzieci podczas wypadków (pierwszy dziecięcy fotelik samochodowy można podziwiać w galerii powyżej). Szwedzi zwracają szczególną uwagę na ten aspekt, podkreślając że dzieci nie można traktować jak "małych dorosłych" - dla pełnego bezpieczeństwa potrzebują one odpowiednio dobranego fotelika samochodowego. Budowa dziecięcego ciała diametralnie różni się od naszych organizmów - np. głowa noworodka stanowi ok. połowę jego masy, podczas gdy u dorosłego tylko 6% wagi. Nierozwinięte mięśnie szyjne nie potrafią utrzymać ciężkiej głowy przy ewentualnym zderzeniu, gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy. Dlatego dzieci w wieku do 3-4 lat powinny według Volvo podróżować tyłem do kierunku jazdy, tak aby energia potencjalnego uderzenia równomiernie się rozchodziła - dokładnie tak jest w XC90 wyposażonym w opisywany fotelik dziecięcy.

Dzięki takiemu rozkładowi kabiny tylny pasażer ma też ciągle oko na dziecko i może o nie odpowiednio zadbać - np. podając mu butelkę ogrzaną w specjalnym cup-holderze - standardowym wyposażeniu Volvo XC90 w wersji Excellence. Przeczuwamy, że Excellence Child Seat oczaruje w salonie Volvo niejedną mamę. Kto jednak nie zamierza kupować nowego szwedzkiego SUVa, a chce bezpiecznie przewozić pociechy, powinien zerknąć do naszego porównania akcesoryjnych fotelików dziecięcych.

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Obrotowy fotelik dziecięcy od Volvo

auto motor i sport 2015-07-06

Volvo Excellence Child Seat Concept to fotelik dla kogoś, kto jak każdy rodzic dba o bezpieczeństwo swoich pociech, a także chce pozostać stylowym i nowoczesnym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.