mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Lżejsze i wydajniesze baterie dla hybryd

Lżejsze i wydajniesze baterie dla hybryd

Nissan zamierza w przyszłych latach nadać "lekkością" nowym autom wyposażonym w napęd hybrydowy. Będzie to możliwe dzięki użyciu akumulatorów litowo-jonowych, zamiast dotychczasowych niklowo-wodorowych. Pomoże mu w tym firma NEC.

Lżejsze i wydajniesze baterie dla hybryd

Dotychczasowe układy hybrydowe były wspomagane przez baterie niklowo-wodorkowe. Charakteryzowały się one dość ograniczoną wydajnością, a przy tym zajmowały dużo miejsca w porównaniu do innych typów zasilania. Baterie litowo-jonowe mogą pomieścić w sobie więcej energii w porównaniu ze starszym typem, a do tego wymagają mniejszej ilości miejsca. Mniejsza waga komponentów zasilających silnik elektryczny z pewnością pozwoli poprawić właściwości jezdne samochodu napędzanego układem hybrydowym.

Największe obawy, jakie dotyczą nowej konstrukcji, leżą w kwestii bezpieczeństwa. Baterie litowo-jonowe są bardziej podatne na pożar, bądź też eksplozję. Z reguły akumulatory tego typu mają mniejszą żywotność niż ich odpowiedniki bazowane na niklu. Nissan oraz NEC zapewniają jednak, że technologia rozwijana przez nich sprosta wszystkim standardom bezpieczeństwa, jakie będą obowiązywać w 2009 roku.

Vice Prezydent Nissana, Minoru Shinohara, poinformował, że ewolucja technologii będzie decydującym faktorem kształtującym rozwój silników elektrycznych w najbliższej przyszłości. Shinohara dodał też, że nowe baterie będą miały pojemność dwukrotnie większą niż dotychczasowe.

Czytaj także:

Niemieckie hybrydy (2007-03-02)

Hybrydowy sportowiec Hondy (2007-02-05)

Chevrolet na prąd  (2007-01-08)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.