mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Mały i oszczędny silnik Kappa

Mały i oszczędny silnik Kappa

Coraz wyższe ceny benzyny wymuszają na producentach poszukiwania "oszczędności". Hyundai zaprojektował silnik o pojemności 1,25 litra, którego średnie spalanie nie będzie przekraczać 5l/100km.

Mały i oszczędny silnik Kappa

Pierwszym samochodem, w którym znajdzie się silnik Kappa będzie produkowany w Indiach model i10. Model wyposażony w ten silnik będzie spalał 5,0 l/100km (47 mpg) benzyny w europejskim cyklu mieszanym, co jest najlepszym wynikiem w klasie mini samochodów.

Do tego Kappa ma pracować czyściej od swoich konkurentów: w europejskim cyklu mieszanym Hyundai i10 z silnikiem Kappa będzie emitował CO2 na poziomie 119 g/km — znacznie mniej, niż emitują Fiat Panda, Fiat Punto, Opel Corsa, Renault Twingo lub Nissan Micra.

Silnik Kappa osiąga moc maksymalną 77,8 KM przy 6000obr/min, co jest bardzo konkurencyjnym wynikiem w porównaniu z innymi samochodami segmentu A, sprzedawanymi w Europie, a jego maksymalny moment obrotowy, wynoszący 12,0 kgm przy 4000 obr/min, jest najlepszy w tej klasie samochodów. Wrażenie robi jednostkowy moment obrotowy silnika Kappa, wynoszący 9,6 kgm na 1 litr pojemności skokowej, co jest najlepszą wartością w tej klasie i zapewnia świetne zachowanie w warunkach ruchu miejskiego.

Silnik Kappa korzysta z wielu innowacji wprowadzonych celem obniżenia masy i tarcia wewnętrznego silnika, czego rezultatem jest wyjątkowo niskie zużycie paliwa w samochodzie napędzanym tym silnikiem. Blok silnika został wykonany z wysokociśnieniowego odlewu aluminiowego. Ważący 82,4 kg Kappa jest najlżejszym silnikiem tej klasy wśród europejskich i japońskich jednostek napędowych czołowych producentów (oceniając silniki według tych samych kryteriów).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai i10
Hyundai i10
Cena podstawowa już od: 39 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Hyundai i10 Wszystko o Hyundai
Tematy w artykule: Hyundai Hyundai i10

Podobne wiadomości:

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Aktualności 2016-09-07

Hyundai i30 N - hot-hatch z Korei

Hyundai i30 N - hot-hatch z Korei

Aktualności 2017-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Dwanaście firm jest zainteresowanych budową odcinka trasy S3 łączącego Bolków z Kamienną Górą. Najdroższa oferta wynosi ponad 1,7 mld zł, a najtańsza ponad 1 mld zł.