mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Meksykański sposób na pijanych kierowców

Meksykański sposób na pijanych kierowców

Studenci z meksykańskiego uniwerstetu opracowali tani i prosty w montażu system, powstrzymujący pijane osoby od jazdy samochodem. Chcą w ten sposób poprawić poziom bezpieczeństwa na krajowych drogach, pełnych kierowców jadących na "podwójnym gazie".

Meksykański sposób na pijanych kierowców
Ośmiu studentów z Instytutu Technologii w Cintalapa zabrało się za bardzo ambitny projekt. Ich natchnieniem była poważna sytuacja na meksykańskich drogach, gdzie rocznie ma miejsce 77 000 wypadków z udziałem pijanych kierowców - to 4 zdarzenia na godzinę.

Stworzyli więc system składający się z zamontowanych w kierownicy, dźwigni zmiany biegów i siedzeniu kierowcy czujników. Badają one jego pot i analizują zawartość alkoholu we krwi. Jeśli nic nie wykryją - droga wolna. Jeśli wyczują nadmierne stężenie (w Meksyku obowiązuje dość liberalny limit 0,8 promila) to zablokują samochód i pijany kierowca nie uruchomi silnika.

W zestawie z czujnikami przychodzi także nadajnik GPS oraz moduł wysyłający przy pomocy odpowiedniej aplikacji na smartfonie wiadomość do rodziny lub przyjaciół. Dzięki temu mogą zlokalizować problematycznego kierowcę i "odholować" go do domu. Do końca 2015 roku projekt ma zostać ukończony, a czujniki i całość systemu udoskonalone. Wtedy władze Meksyku, które mocno interesują się studenckim wynalazkiem, zdecydują czy i jak wykorzystać go do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Podobne wiadomości:

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.