mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Multiair - "mała" rewolucja?

Multiair - "mała" rewolucja?

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy zmuszają producentów do wdrażania nowych sposobów na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Taki problem dotknął Fiata, ale znalazł on panaceum na ten problem - nowy silnik MultiAir.

Multiair -

Według przedstawicieli Fiata nowy silnik benzynowy MultiAir rozpocznie przełom w konstruowaniu małych silników benzynowych. Nie trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem motor jest nie tylko mocny, ale także oszczędny i przyjazny dla środowiska.

W tradycyjnym silniku spalinowym zwykle około jednej dziesiątej energii jest marnowane na proces pompowania powietrza do kanałów dolotowych. Koncern Fiat poszukiwał już możliwości zmniejszenia marnowanej energii w latach 80-tych, ale nie przyniosły one oczekiwanych skutków. Nowy system ma przynieść duże poprawy w tej kwestii.

Jest on dość skomplikowany, ale w głównej mierze opiera się na solenoidowych zaworach sterowanych obrotami wałka rozrządu. Kiedy zaczynają pracować uruchamiają się zależności pozwalające wydobyć większą moc przy mniejszym zapotrzebowaniu na paliwo.

W stosunku do silników o podobnej pojemności, konstrukcja MultiAir będzie mocniejsza o 10 procent. Jej moment obrotowy będzie większy o 15 procent, natomiast zużycie paliwa zmniejszy się o 10 procent. Przy okazji emisja CO2 będzie mniejsza o 40 procent.

Nowe silniki już niebawem pojawią się najnowszych konstrukcjach grupy Fiat.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat

Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Fiat Tipo hatchback i kombi - polskie ceny

Fiat Tipo hatchback i kombi - polskie ceny

Aktualności 2016-11-23

Komentuj:

~PAweL 2009-03-12

BRAVO FIAT !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.