mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Multiair - "mała" rewolucja?

Multiair - "mała" rewolucja?

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy zmuszają producentów do wdrażania nowych sposobów na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Taki problem dotknął Fiata, ale znalazł on panaceum na ten problem - nowy silnik MultiAir.

Multiair -

Według przedstawicieli Fiata nowy silnik benzynowy MultiAir rozpocznie przełom w konstruowaniu małych silników benzynowych. Nie trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem motor jest nie tylko mocny, ale także oszczędny i przyjazny dla środowiska.

W tradycyjnym silniku spalinowym zwykle około jednej dziesiątej energii jest marnowane na proces pompowania powietrza do kanałów dolotowych. Koncern Fiat poszukiwał już możliwości zmniejszenia marnowanej energii w latach 80-tych, ale nie przyniosły one oczekiwanych skutków. Nowy system ma przynieść duże poprawy w tej kwestii.

Jest on dość skomplikowany, ale w głównej mierze opiera się na solenoidowych zaworach sterowanych obrotami wałka rozrządu. Kiedy zaczynają pracować uruchamiają się zależności pozwalające wydobyć większą moc przy mniejszym zapotrzebowaniu na paliwo.

W stosunku do silników o podobnej pojemności, konstrukcja MultiAir będzie mocniejsza o 10 procent. Jej moment obrotowy będzie większy o 15 procent, natomiast zużycie paliwa zmniejszy się o 10 procent. Przy okazji emisja CO2 będzie mniejsza o 40 procent.

Nowe silniki już niebawem pojawią się najnowszych konstrukcjach grupy Fiat.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat

Podobne wiadomości:

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Fiat Bravo – serce nie sługa

auto motor i sport 0000-00-00

Mocy przybywaj. Fiat Bravo w końcu otrzymał silnik o mocy adekwatnej do jego wyglądu i przydomek Sport. Oto krótki test wersji 2.0 Multijet.

Komentuj:

~PAweL 2009-03-12

BRAVO FIAT !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.