mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Mycie (silnika) skraca życie

Mycie (silnika) skraca życie

Silnik samochodu to jego serce. Warto zatem zadbać o ten niewidoczny na co dzień element. Jednak nie jest to wcale taka prosta sprawa, bowiem przez nieuwagę możemy narobić więcej szkód niż pożytku.

Mycie (silnika) skraca życie
Zanim w ogóle podejdziemy dokładniej do tematu musimy mieć świadomość, że tego typu operacja jest bardzo niebezpieczna dla naszego samochodu, szczególnie gdy nie będziemy przestrzegać paru ważnych zasad. Gdy mycie silnika będziemy przeprowadzać w sposób profesjonalny, szanse na uszkodzenie są niewielkie.

Pierwsze pytanie jakie możemy sobie zadać powinno brzmieć - kiedy należy umyć silnik? Na pewno nie robimy tego raz w tygodniu czy raz w miesiącu. Zakurzona jednostka napędowa wcale nie wymaga mycia.

Często na rynku wtórnym możemy spotkać się z egzemplarzami samochodów, które pod maską wyglądają tak jakby przed chwilą opuściły taśmę montażową. Jednak przy przebiegu liczonym w setkach tysięcy kilometrów silnik może być już poważnie zabrudzony. Ciężko wtedy zlokalizować chociażby wycieki oleju.

Kolejne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to czy dysponujemy odpowiednią wiedzą i sprzętem służącym do czyszczenia. Zawsze możemy oddać samochód w ręce profesjonalistów, ale wielu właścicieli samochodów woli brać sprawy w swoje ręce.

Zanim przystąpimy do mycia silnika powinniśmy wziąć pod uwagę kilka sugestii. Przede wszystkim najpierw upewniamy się czy silnik odpowiednio ostygł, a następnie odłączamy akumulator i zabezpieczamy klemy. Bardzo ważną czynnością jest zabezpieczanie elektrycznego osprzętu silnika tj. alternator czy komputer ECU. Zabezpieczamy także obudowę filtra powietrza. Przyda się do tego zwykła reklamówka foliowa i trochę taśmy.

Następnie przechodzimy do odpowiedniego aplikowania środka czyszczącego. Niektóre z nich wymagają zmieszania z wodą, inne nakłada się w formie aerozolu czy pianki. Nanosząc środek chemiczny staramy się rozprowadzić go po wszystkich szczelinach. Po chwili gdy środek zacznie działać zabieramy się za spłukiwanie. Wystarczy do tego wiadro z wodą, a jeżeli dysponujemy myjką ciśnieniową ustawiamy moc strumienia na lekką. Zbyt mocne ciśnienie może uszkodzić delikatne elementy znajdujące się pod maską.

Gdy umyjemy silnik odczekujemy kilka godzin aż woda wyparuje. Jeżeli dysponujemy sprężonym powietrzem cała operacja potrwa dużo szybciej.

Jeszcze jedna uwaga dotyczy miejsca w którym będziemy myć silnik. Nie powinniśmy tego robić przed domem lub gdy pod autem znajduje się ziemia. Oleje i smary połączone ze środkami myjącymi działają degradująco na glebę.
Tematy w artykule: mycie samochodu

Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Co po zimie warto zrobić w swoim aucie?

Co po zimie warto zrobić w swoim aucie?

Aktualności 2014-03-22

Komentuj:

~good jop 2012-11-18

taaaa.... chyba tylko w Polsce może być takie myślenie najlepiej w ogóle nie myć samochodu bo szkoda lakieru........ to tak samo jak margaryna lepsza od masła..... polskie zacofanie..........

~robin 2012-11-16

Redaktorze. Chrzanicie Hipolicie. Ale wierszówka zaliczona. Królowa Kastylijska , królowa Hiszpanów, w Średniowieczu, pod koniec życia chwaliła się ,że kąpała się tylko 1 raz w życiu. Nie napisała tylko , czy było to w lecie, czy w zimie. Proponuję więc umyć auto 1 raz w jego życiu.

~tak 2012-11-16

W końcu nie ma odpowiedzi kiedy myjemy silnik.<br /><br /> Kiedy silnik jest zabrudzony, a nie umyty to widać skąd może ciec olej/płyn chłodniczy/paliwo. A silnik który jest umyty przed sprzedażą powinien wzbudzać niepokój.<br /> <br /> tyle z poważniejszych wpadek merytorycznych [=

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic