mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Na światłach w ciągu dnia

Na światłach w ciągu dnia

Specjalne, automatyczne światła dzienne zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Takie światła dzienne Helli zapobiegają przypadkowemu zapomnieniu ich włączenia.

Na światłach w ciągu dnia

Według badań prowadzonych przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Samochodowego (ZDK) oświetlenie jest drugim najczęstszym powodem technicznym wypadków drogowych. Te alarmujące dane dotyczą stosowania oświetlenia samochodowego w ciągu całego roku a nie tylko w czasie tzw. "ciemnego sezonu" (jesień/zima).

Światła dzienne produkowane przez firma Hella wyglądem przypominają niewielkie, dodatkowe reflektory przeciwmgłowe lecz są specjalnie przygotowane do jazdy w ciągu dnia. Hella ma w swej ofercie kilka modeli takich świateł. Niektóre z nich są przygotowane dla konkretnych samochodów.

Wg przepisu ECE-R87, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich* dozwolone jest montowanie specjalnych świateł dziennych bez potrzeby ich współdziałania z tylnymi światłami pozycyjnymi i światłami postojowymi.

Światła dzienne Helli zużywaja tylko 8 – 16 Watów, co nie wpływa w sposób istotny na konsumpcję paliwa. Natomiast liczne badania statystyczne wykazują, że jazda z włączonymi światłami w ciagu dnia wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.


* wg polskich przepisów (wg Dz. U. Nr 32 z 26.02.2003): "Światło jazdy dziennej: połączenie elektryczne powinno być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne".

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.