mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nagroda dla Boscha i Audi

Nagroda dla Boscha i Audi

Firmy Bosch i Audi otrzymały w Dearborn w USA wyróżnienie od organizacji SEMA (Specialty Equipment Market Association) i SAE (Society of Automotive Engineers). Nagroda została przyznana za system bezpośredniego wtrysku benzyny w modelu Audi R8.

Nagroda dla Boscha i Audi

Tegoroczne wyróżnienie potwierdza wkład obu przedsiębiorstw w rozwój sportów motorowych. Samochody wyścigowe wyposażone w bezpośredni wtrysk benzyny Boscha, na który składają się wtryskiwacze, sterownik silnika i zestaw czujników oraz świece zapłonowe, zwyciężały już wcześniej np. w renomowanym 24-godzinnym rajdzie Le Mans. W roku 2001, 2002 zwycięzcą był Audi, w roku 2003 - powiązany z Audi Bentley. Także w tym roku w wyścigu triumfował Audi.

Technika wtrysku bezpośredniego benzyny w znaczącym stopniu przyczyniła się do zwiększenia możliwości bolidów. W turbodoładowanych silnikach wyścigowych V8 zapewnia dobre rozwijanie mocy, wysoką wydajność i mniej przerw na tankowanie paliwa.

Atuty produkowanych przez Boscha systemów bezpośredniego wtrysku benzyny wykorzystywane są przez Audi także w samochodach produkowanych seryjnie, w modelach Audi A3 Sportback oraz A4. Nowy silnik benzynowy o pojemności 2,0 l z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim wyróżnia się wzrostem mocy w dolnym zakresie obrotów, spontanicznością reakcji i niższym zużyciem paliwa, które zapewnia wysoką sprawność. System ten stosowany jest również w Volkswagenie Golfie GTI.

Połączenie wtrysku bezpośredniego i turbodoładowania stanie się w przyszłości podstawą koncepcji Downsizingu, która umożliwi dalsze oszczędności. Zgodnie z tą ideą, zamiast silników konwencjonalnych stosowane będą mniejsze, ale równie wydajne silniki z turboładowarką i wtryskiem bezpośrednim. Przy obniżeniu pojemności skokowej o jedną trzecią możliwe będzie zmniejszenie zużycia benzyny nawet o 15 proc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?