mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Najczystszy diesel

Najczystszy diesel

Zaprezentowana na targach NAIAS w Detroit technologia Bluetec koncernu DaimlerChrysler jest obecnie najbardziej zaawansowanym ekologicznie systemem napędu dieslowskiego.

Najczystszy diesel

Nazwą Bluetec określa się zbiór rozwiązań technologicznych stworzonych w laboratoriach DaimlerChryslera, które dotyczą ekologii napędu samochodów osobowych silnikiem Diesla. Rozwiązania te obejmują m.in. zastosowanie katalizatora utleniającego spaliny, filtrów cząsteczek stałych oraz nowej technologii obniżania emisji tlenków azotu metodą selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Polega ona na przemianie tlenków azotu w azot i parę wodną przy pomocy amoniaku, jako czynnika redukującego w katalizatorze spalin. Przykładem wykorzystania nowych rozwiązań i technologii jest Projekt Jeep Grand Cherokee Bluetec, a ich praktyczne zastosowanie zależeć będzie od rodzaju pojazdu, jego konstrukcji oraz wymogów rynkowych.

W stosunku do porównywalnych silników benzynowych dzisiejsze "czyste" diesle zużywają średnio o około 30% mniej paliwa i emitują o około 20% mniej dwutlenku węgla. 

Dzięki technologii Bluetec samochody osobowe i dostawcze produkcji DaimlerChryslera mają szansę stać się najczystszymi ekologicznie pojazdami z napędem Diesla w skali całego świata.

"Koncepcja Jeep Grand Cherokee BLUETEC pokazuje nowe możliwości budowy w USA ultra-czystego, ekologicznego pojazdu napędzanego silnikiem wysokoprężnym" – mówi Frank Klegon, wiceprezes ds. badawczo-rozwojowych w Chrysler Group – "Koncepcja ta łączy najwyższą moc i własności trakcyjne w swej klasie z napędem dieslowskim o najniższej emisji spalin."

W Detroit, oprócz modelu Jeep Grand Cherokee, z silnikiem wysokoprężnym w technologii Bluetec pokazany został także Mercedes klasa E oraz nowy Mercedes GL.

Zobacz galerie zdjęć Jeep Grand Cherokee BLUETEC

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Cena podstawowa już od: 236 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Mercedes Klasa E
Mercedes Klasa E
Cena podstawowa już od: 186 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Nowy Mercedes Sprinter już w przyszłym roku

Nowy Mercedes Sprinter już w przyszłym roku

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?