mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Najlepszy diesel

Najlepszy diesel

"Mały, lekki, inteligentny i bardzo wydajny w zużyciu" - tak podsumował swoją ocenę jeden z jurorów przyznający jednostce 1.3 SDE produkcji GM Powertrain Polska tytuł silnika roku 2005.

Najlepszy diesel

W kategorii 1 do 1,4 litra silnik 1.3 SDE wyprzedził w kolejności: 1.3 IMA Honda, 1.4 diesel Peugoet-Citroen/Ford, 1.4 FSI Volkswagen, 1.4 diesel Toyota i jednostkę 1.3 Daihatsu. Warto również dodać, że cała lista obejmowała prawie 60 nowych silników wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

1.3 SDE jest jednostką napędową o pojemności skokowej 1248 cm z ułożonymi w rzędzie 4 cylindrami o średnicy wynoszącej zaledwie 69,9 mm i skoku 82 mm. Przypadające na jeden cylinder cztery zawory napędzane są bezpośrednio przez dwa, umieszczone w pokrywie głowicy, wałki rozrządu. Maksymalna moc wynosi 51kW przy 4000 obrotów/min (70 KM), a moment obrotowy 180Nm osiągnięty jest już przy 1750 obr/min.

Produkowany w Bielsku-Białej 1.3 diesel common rail wykorzystuje technologię „Multijet” rozwiniętą w Centro Ricerche Fiat (Centrum Badań Fiata). „Multijet” stosuje elektroniczną kontrolę  podziału wtrysku głównego na mniejsze wtryski wielokrotne, które mają bezpośredni wpływ na bardziej jednorodne spalanie, lepszą wydajność oraz zmniejszenie emisji spalin.

Mniejszy ciężar to kolejny punkt na korzyść tego zespołu napędowego o mocy 70 KM i 170 Nm. Ponadto jest on niewielkich rozmiarów, co pozwala montować go do szerokiej gamy samochodów. Znajdziemy go między innymi pod maskami Fiatów Panda i Punto, Lancii Y oraz Opli/Vauxhalli Tigra i Corsa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.