mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Najnowocześniejsze procesory w Audi

Najnowocześniejsze procesory w Audi

Jeszcze w tym roku najnowsze modele Audi będą wyposażone w najnowocześniejsze procesory NVIDIA Tegra 2. Dzięki nim zwiększy się zakres możliwości komputera, wspomagającego pracę kierowcy. Pozwolą one także na wizualizację ukształtowania terenu w nawigacji GPS.

Komputery w samochodach od dawna służą jako centra operacyjne odpowiedzialne między innymi za poprawną pracę silnika i pozostałych mechanizmów. Wiele marek wyposażonych jest przez producentów w fabryczne nawigacje GPS. Jednak, aby dokładnie przedstawić ukształtowanie terenu w rzucie 3D wymagane jest zaprzęgnięcie do pracy najnowszych technologii. Dlatego po raz pierwszy w samochodzie zastosowano procesor znany z innych dziedzin życia – NVIDIA Tegra 2.

NVIDIA Tegra 2 to połączenie w jednym chipie dwóch procesorów - głównego i graficznego. Dzięki zaawansowanej konstrukcji jest on aktualnie motorem napędowym większości urządzeń przenośnych takich jak tablety czy smartfony, gdzie obsługuje nawet spektakularnie wyglądające gry. Do tego pobiera niewielką ilość energii. Ta kombinacja stanowi świetne rozwiązanie dla wymagań, które postawili przed sobą inżynierowie Audi projektując nowe samochody.

Procesory Tegra 2 postanowiono wykorzystać do trzech różnych zastosowań. Po pierwsze odpowiadać mają za systemy wspomagania kierowcy, do których zaliczyć można między innymi kamerę cofania, czujnik zmiany pasa ruchu, aktywne rozpoznawanie znaków drogowych, widzenie w nocy czy w końcu monitor martwej strefy i aktywności kierowcy.  Po drugie Tegra 2 odpowiadać ma za wyświetlanie cyfrowych zegarów na desce rozdzielczej. Dzięki wysokiej mocy obliczeniowej i dużej dokładności przy obliczeniach zmiennoprzecinkowych pozwala to na podawanie precyzyjnych danych.

Trzeci sposób zastosowania procesora NVIDIA Tegra 2 zakłada zintegrowanie jej ze wszystkimi systemami rozrywkowymi i informacyjnymi auta. Jednym z tych systemów jest najnowocześniejsza na świecie nawigacja GPS powstała dzięki współpracy firm NVIDIA oraz Google. Jej owocem jest system wyświetlający drogi w pełnym rzucie 3D, uwzględniając ukształtowanie terenu, oczywiście wraz z punktami charakterystycznymi okolicy i informacją o natężeniu ruchu. Pozwoli to kierowcy na lepszy dobór trasy, uniknięcie korków i objazdów. Dodatkowo Tegra 2 pozwala na płynne odtwarzanie filmów i muzyki dla wszystkich pasażerów.
 
Audi zapowiedziało, że począwszy od najnowszej edycji modelu A7, zapowiedzianego na końcówkę 2011 roku wszystkie kolejne modele tej firmy wyposażone będą w procesor NVIDIA Tegra.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi nawigacja komputer

Podobne wiadomości:

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze kabrio w historii

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze...

Aktualności 2017-06-16

Superauto od Audi i Lamborghini

Superauto od Audi i Lamborghini

Samochody luksusowe 2017-03-11

Elektryfikacja zaraża kolejne gałęzie koncernu z Wolfsburga. Teraz pojawiają się plotki o elektrycznych supersamochodach od Audi i Lamborghini. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny
Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.