mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Najszybsza opona świata

Najszybsza opona świata

Co łączy takie modele jak BMW M5 i M6, Ferrari F458 Italia, Porsche Turbo S oraz Koenigsegg Agera? Wszystkie to superszybkie auta. Jak najbardziej. Wszystkie też będą jeździć na sportowych oponach Michelin Pilot Super Sport.

Najszybsza opona świata

Opona Pilot Super Sport opracowana została przez Michelin specjalnie dla seryjnie produkowanych samochodów sportowych oraz pojazdów tuningowanych, o ultrawysokich osiągach. W konstruowaniu opony wzięli udział inżynierowie Porsche, BMW i Ferrari. Opony Pilot Super Sport są przeznaczone zarówno do codziennej jazdy po drogach publicznych, jak i torach wyścigowych. Opony testowano według standardów jakościowych i bezpieczeństwa przyjętych w lotnictwie.

Podczas konstruowania opony wykorzystano wszystkie nowatorskie technologie, które umożliwiły Michelin zdobycie 13 z rzędu zwycięstw w 24-godzinnych wyścigach Le Mans. Są to m.in.: opasanie z włókna aramidowego Twaron, dwumieszankowa konstrukcja bieżnika Bi-Compound oraz technologia zmiennego kształtu kontaktu opony z podłożem Variable Compact Patch 2.0.

Twaron
W konstrukcji opony wykorzystano włókno aramidowe wysokiej gęstości Twaron gwarantujące wyjątkową stabilność opony przy dużych prędkościach. Włókno aramidowe używane jest także do produkcji wyczynowego sprzętu sportowego jak rakiety do tenisa, kadłuby jachtów czy rowery górskie a także stosowane w aeronautyce czy w wojskowych kamizelkach ochronnych.

Dzięki odporności na zmienne naprężenia, opasanie aramidowe zaciska czoło bieżnika bardziej niż barki opony. W rezultacie siła odśrodkowa jest efektywniej opanowywana i nacisk na podłoże jest rozkładany jeszcze bardziej równomiernie.

Główną cechą włókna aramidowego jest też jego wysoka wytrzymałość na rozciąganie przy niskiej masie. Próbka Twaronu jest pięciokrotnie bardziej wytrzymała od próbki stali o tej samej masie.

Bieżnik Bi-Compound
Bieżnik, składający się z dwóch rodzajów mieszanki, to innowacja technologiczna oryginalnie opracowana na potrzeby opon wyścigowych.

Strona zewnętrzna bieżnika jest wykonana z unikalnego, wzmocnionego sadzą elastomeru (opracowanego specjalnie na Le Mans 24 Hours), który zapewnia wyjątkową wytrzymałość opon w zakrętach. Natomiast wewnętrzna strona bieżnika, wykonana z elastomeru najnowszej generacji, charakteryzującego się dużą przyczepnością, pozwala oponie (na mokrej nawierzchni) rozcinać film wodny i zapewnia przyczepność poprzez przyleganie do najmniejszych nierówności drogi.

Variable Contact Patch 2.0
Dzięki zastosowaniu najnowszego oprogramowania do cyfrowej symulacji konstruktorzy Michelin doprowadzili do tego, że siły nacisku i w konsekwencji temperatura są rozkładane bardziej równomiernie na całym obszarze kontaktu z podłożem. Mimo tego że kształt powierzchni kontaktu opony z podłożem zmienia się na zakrętach, to obszar gumy pozostający na nawierzchni pozostaje taki sam. Dzięki stałej powierzchni kontaktu opon z nawierzchnią uzyskuje się niezmienną przyczepność opon podczas pokonywania zakrętów.

Podczas testów Michelin Pilot Super Sport przebyła łącznie 50.000 km w najbardziej ekstremalnych warunkach, wytrzymując ekstremalne obciążenia równe dwukrotnej nośności auta. Na potrzeby każdego z producentów pojazdów, z którymi Michelin współpracuje, opona została także poddana testom, podczas których przebyła dystans ponad 10.000 km w warunkach niskiej przyczepności (w tym 1000 godzin testów przy prędkości przekraczającej 300 km/h). Pilot Super Sport już otrzymała homologacje Ferrari (na modele 458 Italia i 599 GTO) i BMW Alpiny (dla modelu B5).

Opona Michelin Pilot Super Sport dostępna jest w pięciu średnicach - od 18 do 22 cali, łącznie w 31 rozmiarach.

Tematy w artykule: opony opony Michelin auta sportowe

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando