mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacja w każdym samochodzie

Nawigacja w każdym samochodzie

Już niedługo może się okazać, że każdy potencjalny kierowca posiadający telefon komórkowy będzie mógł korzystać z dobrodziejstw GPSu. W tym roku ma zadebiutować karta SIM do telefonu pozwalająca na łączność z satelitami nawigacyjnymi.

Nawigacja w każdym samochodzie

Do tej pory z GPSu w komórce można było korzystać po zakupieniu jednego z drogich modeli wyposażonych we wbudowany odbiornik lub połączenie komórki z zewnętrzną anteną przez Bluetooth. Firma BlueSky Positionong opracowała kartę SIM, która została wzbogacona o odbiornik GPS. Jego niewątpliwą zaletą jest miniaturowy rozmiar oraz możliwość działania pomiędzy płytą główną telefonu, a obudową baterii.

Dowiedz się więcej na temat nawigacji GPS. Czytaj motoEksperta!

W zależności od tego jakie możliwości udostępniać będzie telefon, funkcjonalność karty będzie bardzo zróżnicowana. Pomimo tego nawet w najprostszych modelach możliwe będzie np. przekazywanie SMS-em naszej pozycji lub chociażby wyszukiwanie najbliższej restauracji poprzez globalną sieć. Urządzenie umożliwi odczytanie pozycji dzwoniącego przez służby alarmowe, po wybraniu numeru 112. Dotychczas takie informacje były możliwe do odtworzenia dzięki danym o stacjach bazowych. O ile w miastach pozwoliło to sprawdzać położenie z dokładnością do kilku ulic, to w otwartym terenie było już ciężej.

Telefony komórkowe wyposażone w oprogramowanie umożliwiające uruchamianie aplikacji Java lub działające na systemach Windows Mobile i Symbian pozwolą wykorzystać szersze możliwości. Producent poinformował o tym, że prototypy są właśnie w fazie testów, natomiast pierwsze egzemplarze seryjne pojawią się w lipcu tego roku.

Dowiedz się więcej na temat nawigacji GPS

Czytaj także:

Nawigacja włączona, mózg odłączony (2006-12-29)

Interaktywna nawigacja (2006-09-03)

Inteligentny system drogowy (2006-09-20)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.