mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacja w telefonie

Nawigacja w telefonie

Jeżeli Twój samochód nie został wyposażony w fabryczną nawigację  satelitarną i nie posiadasz takiego urządzenia w wersji przenośnej, możesz wykorzystać swój telefon komórkowy. Nawet jeśli nie posiada wbudowanej anteny GPS.

Nawigacja w telefonie

Od kilku lat posiadanie nawigacji satelitarnej w telefonie nie jest już żadną nowością. Z roku na rok przybywa coraz więcej odpowiedniego oprogramowania, a same telefony posiadają coraz lepszy osprzęt wspomagający nawigowanie.

Jeżeli telefon został wyposażony w antenę pracującą w systemie A-GPS to wystarczy zainstalować oprogramowanie i już mamy gotową nawigację. Działanie tej technologii wymaga jednak połączenia internetowego w telefonie, gdyż wspomaga ono odnajdywanie lokalizacji. Jeżeli nasz telefon nie posiada wbudowanej anteny GPS to nic straconego. Na rynku są oferowane odbiorniki GPS działające w technologii Bluetooth. Wtedy trzeba jednak upewnić się, że oprogramowanie nawigacyjne będzie współpracować z naszym telefonem.

Żeby w ogóle myśleć o naszym telefonie jako nawigacji na dobry początek powinniśmy się upewnić, że nasz telefon został wyposażony w odpowiedni system operacyjny. Parę lat temu nawigacje w telefonie działały wyłącznie gdy posiadaliśmy telefon z Symbianem lub Windows Mobile. W tej chwili do tej grupy dołączyły także telefony z systemem Android oraz iPhone OS. Jeżeli nie mamy pojęcia czy nasz telefon został wyposażony w któregoś z wymienionych, to zawsze na stronach producenta oprogramowania nawigacyjnego podawana jest lista kompatybilnych urządzeń.

Zanim zdecydujemy się na zakup oprogramowania i map musimy mieć na uwadze, że będą one potrzebowały trochę miejsca w pamięci naszego telefonu. Jeżeli nasz telefon pozwala na rozszerzanie pamięci przy pomocy kart, to na dobry początek powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe 4GB pamięci. Wtedy możemy być pewni, że poza mapą naszego kraju zmieści się także mapa Europy.

Jeżeli nasz telefon nie pozwala na taką operację to jedynym wyjściem w takiej sytuacji może być zakup nawigacji o nazwie Navi-Expert. Jej instalacja zabiera niewiele miejsca i nie potrzebuje do działania map na dysku telefonu. Zamiast tego wykorzystuje połączenie z internetem, gdzie na odpowiednich serwerach znajdują się mapy. Dlatego mając na uwadze to oprogramowanie warto jest przy okazji rozszerzyć nasz abonament o pakiety internetowe. Koszt samego oprogramowania wynosi 99 złotych za roczną subskrypcje. Możliwe są tańsze pakiety.

Prawie wszystkie programy nawigacyjne dostępne na rynku sa płatne. Wyjątkiem od niedawna są OVI Maps przygotowane przez firmę Nokia, więc jeśli posiadamy telefon fińskiej marki prawdopodobnie już fabrycznie będzie on wyposażony w odpowiednie oprogramowanie.

Jednym z droższych, ale za to bardzo skutecznych rozwiązań jest Automapa. Pod względem dokładności mapy Polski jest praktycznie bezkonkurencyjna. Wersja XL kosztuje 229 złotych. Za mapę Europy zapłacimy 429 złotych. Za cenę około 400 złotych kupimy oprogramowanie od firmy TomTom z bardzo dokładnymi mapami Europy oraz wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami. W podobnej cenie dostaniemy oprogramowanie od firmy Navigon, które działa na większości telefonów dostępnych na rynku. Nieco taniej, bo za cenę około 300 złotych otrzymamy nawigację marki iGo. Co prawda nie jest ona jeszcze tak popularna jak wymienieni wyżej producenci, ale z roku na rok zdobywa rzesze sympatyków.

Jak widać koszt zakupu nawigacji do telefonu komórkowego wcale nie jest niski. Do tego trzeba doliczyć koszt połączeń internetowych, dzięki którym mapy są aktualizowane i przy okazji można korzystać z dodatkowych funkcji jak informowanie o korkach /utrudnieniach na drodze. Trzeba mieć również na uwadze to, że podróżowanie po Europie z nawigacją w telefonie może być utrudnione i kosztowne (cena pakietów internetowych w roamingu). Jeżeli szukamy rozwiązania, z którego będziemy korzystać wyłącznie na terenie kraju warto obserwować oferty głównych producentów gdyż często pojawiają się ciekawe promocje.


Podobne wiadomości:

Co ma korek do wypadku?

Co ma korek do wypadku?

Technika 2013-09-02

Firma YouGov  przeprowadziła na zlecenie firmy TomTom badanie wśród 8000 europejskich kierowców.  Wykazało ono, że często są oni narażeni na wypadki związane z korkami. Ponad jedna trzecia respondentów przyznała, że miała wypadek, ponieważ nie zdążyli wyhamować przed korkiem, który utworzył się niespodziewanie na drodze.

Oto pierwsza nawigacja na świecie?

Oto pierwsza nawigacja na świecie?

Technika 2015-07-22

Komentuj:

~Capsel 2011-01-06

Trzeba mieć również na uwadze to, że podróżowanie po Europie z nawigacją w telefonie może być utrudnione i kosztowne.... Wystarczy zakupić telefon z Windowsem, zainstalować Automapę lub iGO i po problemie! Nawigacja na innym systemie to jakieś nieporozumienie.... Co do TomTom, to mapy Europy są dokładne, ale dokładność kończy się na Odrze i Nysie Łużyckiej :)))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.