mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nawigacje dedykowane

Nawigacje dedykowane

Kto chce wyposażyć swoje auto w system nawigacji satelitarnej, ma do tego wiele różnych możliwości. Coraz prężniej rozwija się też grupa producentów, którzy takie urządzenia opracowują z myślą o konkretnych modelach samochodów. Wpasowują się idealnie w miejsce przygotowane dla oryginalnych produktów i często są od nich o połowę tańsze.

Nawigacje dedykowane
Nawigacje dedykowane z powodzeniem można nazwać także multimedialnymi kombajnami. Oprócz ekranu dotykowego często posiadają możliwość podłączenia przenośnych nośników danych. Mają wbudowane odtwarzacze MP3, DVD czy tunery telewizyjne. A więc funkcje, za które w przypadku oryginałów, producent każe sobie srogo dopłacić. No dobrze, a co w porównaniu z nawigacjami przenośnymi, przyklejanymi do szyby. Tutaj też dedykowane nawigacje mają ciekawe argumenty. Choć faktycznie są sporo droższe to oferują kierowcy możliwość połączenia ze sterowaniem na kierownicy czy komputerem pokładowym, tak by mogły wyświetlać informacje o aktualnej częstotliwości radiowej czy poleceniach nawigacji na seryjnie montowanych wyświetlaczach ów komputera.  

Naturalnie do ceny samego urządzenia w tym przypadku należy doliczyć koszty montażu i zakupu ram montażowych. Urządzenia niestety nie są tanie, ale jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem podobnego asortymentu bezpośrednio od producenta samochodu, to w wielu przypadkach decyzja jest jak najbardziej racjonalna. Przyjrzeliśmy się kilku takim produktom, mają na uwadze możliwość ich montażu w popularnych modelach samochodów. Ceny początkowe rozpoczynają się od około 4000 zł.

Kenwood DNX520VBT – 5000 zł

Ten model firmy Kenwood jest przystosowany do montażu w aktualnej gamie samochodów marek: Seat, Skoda i Volkswagen. Poza wbudowaną nawigacją firmy Garmin, na której mapy wyświetlane są na 7-calowym monitorze dotykowym, znajdziemy w nim także odtwarzacz płyt DVD, który przekazuje obraz zapisany we wszystkich możliwych formatach video i audio. Kenwood DNX520VBT posiada także funkcję TMC, informującą o utrudnieniach na drodze. Póki co system TMC rozwinięty mają na przykład Czesi. W Polsce system TMC teoretycznie działa od maja br., jednak nie wiedzieć czemu, jest płatny. Znajdziemy w nim również tuner telewizyjny, złącze do iPod'a i pochodnych produktów firmy "z jabłuszkiem" oraz port USB.
 
Zenec E>Go-Serie – 4 900 zł


Szwajcarska firma elektroniczna Zenec posiada jedną z najbardziej rozbudowanych ofert urządzeń dla samochodów. Jej produktami powinni zainteresować się posiadacze modeli Forda, Opla, Seata, Skody i Volkswagena. W niedługim czasie do tej grupy powinien dołączyć także koreański Hyundai. Tradycyjnie urządzenie serii E>Go wyposażone jest w nawigację satelitarną, która dostępna jest także dla posiadaczy starszych aut, jak na przykład VW Golf IV. Sterowanie funkcjami odbywa się przez panel dotykowy. Interfejs opracowany został w obrazie 3D. W pamięci zainstalowano mapy 40 krajów europejskich. Tutaj także korzystać możemy z systemu informacyjnego TMC. Za rozrywkę odpowiedzialne są z kolei: DVD, Bluetooth z zestawem głośnomówiącym, złącza USB i iPod. Jeśli komuś to nie wystarczy może dokupić opcję z tunerem telewizyjnym i połączyć ten zestaw z dodatkowymi monitorami dla pasażerów. Zenec oferuje także możliwość podpięcia urządzenia do sterowania na kierownicy i komputera pokładowego.

Pioneer Avic-Serie – 4000 zł

Nawigację techników Pioneera można zaimplementować z powodzeniem do modeli Forda, Seata, Skody i VW. Znajdziemy w niej mapy 44 krajów Europy. Z dodatkowych gadżetów multimedialnych mamy tutaj seryjnie: zestaw głośnomówiący, odtwarzacz CD/DVD i wejście na karty SD. Wachlarz z opcjami jest tutaj oryginalny: na wyświetlaczu możemy wyświetlić obraz z kamery cofania i podłączyć wiele urządzeń do odtwarzania muzyki. Do tego może przydać się port USB i iPod oraz Bluetooth. Dzięki tej ostatniej funkcji możemy przekazywać sygnały audio bez okablowania. Dzięki softwerowi na komputer domowy, możemy na bieżąco aktualizować nawigację, ściągając z Internetu programy ułatwiające np. planowanie podróży. W zależności od docelowego samochodu różnica w przekątnych wyświetlacza oscylują od 5,8 do 6,1-cala.

Bi-Automotive Media Center – 4 600 zł


Z tego urządzenia korzystać mogą właściciele Forda i Mazdy. Dane techniczne prezentują się następująco: 7-calowy wyświetlacz dotykowy, odtwarzacz DVD, tuner TV, moduł Bluetooth do połączenia z telefonami komórkowymi i odtwarzaczami MP3 oraz możliwość sparowania urządzenia ze sterowaniem na kierownicy. To wszystko w ofercie podstawowej. Niestety funkcja TMC wymaga dodatkowej dopłaty (280 zł).
Tematy w artykule: nawigacja GPS nawigacje dedykowane

Podobne wiadomości:

Jak oszukać szefa?

Jak oszukać szefa?

Technika 2013-06-04

Szef sprawdzi Cię przez telefon!

Szef sprawdzi Cię przez telefon!

Technika 2012-09-11

Komentuj:

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-10-28

Ja osobiście miałem do czynienia z nawigacją dedykowaną i mogę wypowiadać się tylko pozytywnie na ten temat,nie zawiodła mnie i to bez względu na model,markę samochodu. Pozdrawiam www.hq-aero-dynamic.pl

~drente 2013-10-10

Czytałem niedawno artykuł http://monitoring-gps.net/varia/ktora-nawigacja-gps.aspx i chyba zdecyduję się na Garmina i monitoring gps PetSoft-u. Dla mnie cena idzie w parze z jakością

e-Wycieraczki_pl 2013-04-05

Z typowo chińskimi urządzeniami elektronicznymi rodzimej roboty- bywa właśnie różnie i mimo początkowo niższej ceny,potem okazuje się,że 2 x więcej wydamy na naprawę,więc chyba nie warto.

~Tommy z tonącej wyspy Tuska 2010-11-07

To nie tak drogo wychodzi, jak navi z supermarketu czasem kosztuje 1500 zł (lepszej firmy)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.