mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nie musisz hamować?

Nie musisz hamować?

Nowy system rozwinięty przez Delphi zwiększa dokładność dotychczasowego tempomatu przy prędkościach autostradowych. Dodatkowo daje możliwość korzystania z funkcji Stop and Go, co pozwala na użycie technologii na zwykłych drogach.

Nie musisz hamować?

System wyposażony w funkcję ostrzegania o możliwej kolizji zostanie wprowadzony w 2006 roku w dwóch europejskich autach klasy wyższej.

Nowy adaptacyjny tempomat wykorzystuje radar, by automatycznie utrzymywać zadaną przez kierowcę odległość od poprzedzającego pojazdu. Podczas jazdy autostradowej system zapewni podróżowanie ze stałą prędkością. Gdy ruch na drodze zacznie gęstnieć urządzenie samoczynnie spowolni auto, by zachować odpowiedni odstęp. Jeżeli nasz pojazd zbyt szybko będzie zbliżał się do przeszkody zostaniemy dźwiękowo i wizualnie ostrzeżeni o bezpośredniej konieczności użycia hamulców.

Czwarta generacja układu ma być pierwszą, która poradzi sobie z trudnościami pojawiającymi się w ruchu miejskim. „ W ruchu miejskim niezwykle trudno jest odczytać intencję kierowcy. Utrudnienia takie jak słupki, studzienki czy „chopki” dla procesora trudne są do odróżnienia od obiektów niebezpiecznych” mówi Michele Daniels, starszy inżynier labolatorium Delphi w Malibu. System opiera się na modelu statystycznej dyskryminacji obiektów wg zadanych kryteriów.

Odpowiednia szybkość reakcji urządzenia zapewniona jest przez 76GHz radar. Wieloczujnikowy system „widzi” obiekty do 15 stopni w każdą stronę. Pozwala to w porę wykryć pojazdy wjeżdżające na nasz pas, a także śledzić drogę w ciasnych zakrętach. Radar wychwytuje także zbaczanie z obranego kursu.

W razie nadmiernie szybkiego zbliżania się do przeszkody i nieuchronności zderzenia urządzenie ostrzeże kierowcę i przygotuje system hamowania do wypadku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross