mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nie pojedziesz pijany

Nie pojedziesz pijany

Toyota Motor Corporation i Hino Motors ogłosiły, że w ramach działań mających na celu wyeliminowanie prowadzenia pod wpływem alkoholu, wspólnie przetestują system blokujący zapłon pojazdu.

Nie pojedziesz pijany
System, który ma pomóc w lepszym zarządzaniu flotą zostanie zamontowany w wybranych samochodach japońskich firm transportowych i będzie testowany od 1 września do 30 listopada.

System obejmuje podręczny zestaw zawierający alkomat/urządzenie badające zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz aparat fotografujący twarz dla identyfikacji poddającego się testowi.

Jeśli wynik testu jest pozytywny system ostrzega kierowcę lub blokuje stacyjkę pojazdu, w zależności od wykrytej ilości alkoholu. W ten sposób system zapobiega prowadzeniu pojazdu przez kierowcę w stanie nietrzeźwym, zaś uzupełniające instrukcje administratorów floty umożliwiają dalsze zmniejszanie prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków, których przyczyną jest alkohol.

Wspólnie z testem przeprowadzanym przez TMC i Hino japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki zainstaluje system w pojazdach wynajętych od TMC i przetestuje go podczas codziennego użytkowania.

TMC i Hino planują dostarczyć rezultaty testu ministerialnej radzie do spraw nowych technologii zapobiegającej prowadzeniu pod wpływem alkoholu, a samo TMC zamierza wykorzystać wyniki testów do udoskonalenia systemu.

Jak to działa?

1. Przed uruchomieniem pojazdu kierowca bada swój oddech przy pomocy podręcznego alkomatu i robi sobie zdjęcie dla identyfikacji przeprowadzającego test; wyniki są automatycznie rejestrowane na cyfrowym tachografie.
2. Jeżeli wynik badania jest pozytywny, wysyłane jest ostrzeżenie lub blokowana jest stacyjka, a kierowca kontaktuje się z administratorem floty, który następnie przekazuje instrukcje kierowcy.
3. Po użyciu pojazdu kierowca przekazuje administratorom floty dane z tachografu.
4. Administratorzy floty analizują zapisy z badań alkomatem jako część codziennej działalności operacyjnej.
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy alkomaty

Podobne wiadomości:

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Aktualności 2015-07-28

Mniej zabitych, więcej pijaków

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.