mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Nie pojedziesz pijany

Nie pojedziesz pijany

Toyota Motor Corporation i Hino Motors ogłosiły, że w ramach działań mających na celu wyeliminowanie prowadzenia pod wpływem alkoholu, wspólnie przetestują system blokujący zapłon pojazdu.

Nie pojedziesz pijany
System, który ma pomóc w lepszym zarządzaniu flotą zostanie zamontowany w wybranych samochodach japońskich firm transportowych i będzie testowany od 1 września do 30 listopada.

System obejmuje podręczny zestaw zawierający alkomat/urządzenie badające zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz aparat fotografujący twarz dla identyfikacji poddającego się testowi.

Jeśli wynik testu jest pozytywny system ostrzega kierowcę lub blokuje stacyjkę pojazdu, w zależności od wykrytej ilości alkoholu. W ten sposób system zapobiega prowadzeniu pojazdu przez kierowcę w stanie nietrzeźwym, zaś uzupełniające instrukcje administratorów floty umożliwiają dalsze zmniejszanie prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków, których przyczyną jest alkohol.

Wspólnie z testem przeprowadzanym przez TMC i Hino japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki zainstaluje system w pojazdach wynajętych od TMC i przetestuje go podczas codziennego użytkowania.

TMC i Hino planują dostarczyć rezultaty testu ministerialnej radzie do spraw nowych technologii zapobiegającej prowadzeniu pod wpływem alkoholu, a samo TMC zamierza wykorzystać wyniki testów do udoskonalenia systemu.

Jak to działa?

1. Przed uruchomieniem pojazdu kierowca bada swój oddech przy pomocy podręcznego alkomatu i robi sobie zdjęcie dla identyfikacji przeprowadzającego test; wyniki są automatycznie rejestrowane na cyfrowym tachografie.
2. Jeżeli wynik badania jest pozytywny, wysyłane jest ostrzeżenie lub blokowana jest stacyjka, a kierowca kontaktuje się z administratorem floty, który następnie przekazuje instrukcje kierowcy.
3. Po użyciu pojazdu kierowca przekazuje administratorom floty dane z tachografu.
4. Administratorzy floty analizują zapisy z badań alkomatem jako część codziennej działalności operacyjnej.
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy alkomaty

Podobne wiadomości:

Więcej pijanych, mniej wypadków i rannych

Więcej pijanych, mniej wypadków i rannych

Aktualności 2015-12-29

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Aktualności 2015-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.